Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Chcete UŠETRIŤ na energiách? Štát vám prispeje TISÍCKAMI eur! Čo treba urobiť?

Na obnovu domu možno získať až 15 000 eur. Ilustračná foto. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Zatepliť dom, vymeniť okná či vykurovať tepelným čerpadlom. Kto chce znížiť náklady na energie, štát mu ponúka finančnú pomoc. Ministerstvo životného prostredia spúšťa novú výzvu na obnovu starších rodinných domov. Po novom budú podmienky na získanie dotácie výrazne zjednodušené a financovanie výhodnejšie. Vyčlenených je na to pol miliardy eur z Plánu obnovy a odolnosti SR.

 

Cieľ je zlepšiť energetickú hospodárnosť 30 tisíc rodinných domov do konca roka 2026. Avšak v dvoch pilotných výzvach zaregistrovali len 3,5-tisíc žiadostí. Hoci ministerstvo životného prostredia to hodnotí ako úspech, kritici hovoria o fiasku. Dôvodom malého záujmu, podľa odborníkov, boli najmä komplikované podmienky. Rezort preto prichádza so zmenami. Na podnet ministra Budaja Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá spravuje projekt obnovy domov, zjednodušila procesy a urýchlila hodnotenie žiadostí. „Nová výzva je pripravená tak, že k vyplneniu žiadosti bude stačiť občiansky preukaz, list vlastníctva a potvrdenie o veku stavby,“ zdôraznil poverený minister životného prostredia Ján Budaj.

Po novom sa tak pri žiadosti nemá vyžadovať napríklad potvrdenie o trvalom pobyte či overenie podlžností voči štátu. Energetický certifikát budovy, ktorý je nevyhnutnou podmienkou čerpania peňazí, bude stačiť doložiť dodatočne tri mesiace od podpisu zmluvy. K žiadosti nebude potrebné predkladať ani doklady zo stavebného úradu, stačiť bude čestné prehlásenie, že občan stavia v súlade s predpismi a nejde o čiernu stavbu. „Veľmi dôležitou zmenou je výška podpory. V prípade čerpania do 15 000 eur môže plán obnovy občanom poskytnúť až 75 % financií, na žiadateľovi bude iba 25 %,“ uviedol Budaj. Pripravuje sa tiež možnosť priebežného zaplatenia faktúry ešte pred ukončením celého diela.

Čo prinesie nová štandardná výzva podľa rezortu životného prostredia:

  • – Intenzita pomoci sa zvýši na 75 % (z pôvodných 60 %).
  • – Maximálna výška finančných prostriedkov – 15 000 eur.
  • – Jednotná požiadavka na úsporu primárnej energie – 30 %.
  • – Ruší sa podmienka trvalého pobytu.
  • – Proklientský prístup – zmeny urýchlia vybavovanie žiadostí a zvýšia počet potenciálnych žiadateľov.
  • – Po zmene týchto podmienok bude mať potenciál na úspešné vybavenie až 90 % všetkých žiadostí.
  • – Ambíciou je prijať dvojnásobok žiadostí oproti súčasným 145 žiadostiam týždenne.

Presné podmienky výzvy a termín predkladania žiadostí zverejnia 10. marca na stránke www.obnovdom.sk.