Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Chcete ZADARMO cestovať po Európe? Ide to! Stačí splniť TIETO podmienky

cestovanie
Ilustračná foto | ZDROJ: Pexels

SLOVENSKO – Cestovanie je obľúbenou činnosťou mnohých Slovákov a niektorí možno ani len netušia, že by to mohli robiť aj zadarmo. Európska únia na svojom webe informuje o jedinečnej možnosti, ako získať cestovný poukaz, vďaka ktorému budete môcť navštíviť nádherné a zaujímavé krajiny.

 

Iniciatíva DiscoverEU je súčasťou programu Erasmus+ a je určená pre mladých 18-ročných ľudí. Na získanie cestovného poukazu musia splniť niekoľko podmienok, aby mohli následne stráviť 1 až 30 dní cestovaním po Európe. To sa bude realizovať v období od 15. júna 2023 do 30. septembra 2024. Na prepravu sa bude používať zväčša vlak, ale v niektorých prípadoch aj autobus či trajekt.

Prihlasovanie do nového kola súťaže sa spúšťa v stredu 15. marca 2023 od 12:00 a potrvá do stredy 29. marca 12:00.

Aké podmienky musí uchádzač splniť?

1) Musí byť narodený v období od 1. júla 2004 do 30. júna 2005 (vrátane).

2) V online prihláške musí zadať správne číslo preukazu totožnosti alebo cestovného pasu.

3) Musí byť občanom členských štátov EÚ vrátane zámorských krajín alebo niektorej z tretích krajín pridružených k programu Erasmus+.

4) Po odoslaní prihlášky sa musí zúčastniť kvízu, ktorý bude pozostávať z otázok týkajúcich sa všeobecných znalostí o EÚ a tiež doplňujúcej otázky.

Do súťaže sa môžu prihlásiť jednotlivci alebo skupiny zložené maximálne z piatich členov. Kvíz bude vypĺňať iba hlavný vedúci skupiny.

Ilustračná foto | Zdroj: Pixabay

Čo bude potom?

Každému uchádzačovi bude pridelený určitý počet bodov a následne sa poukazy rozdelia podľa kvót, ktoré majú jednotlivé krajiny. Európska komisia plánuje vybrať najmenej 35-tisíc mladých ľudí. Úspešným uchádzačom sa taktiež poskytne európsky preukaz mládeže, ktorý bude platný jeden rok po aktivácii a mladí ľudia vďaka nemu získajú zľavy na návštevu kultúrnych pamiatok, rôznych podujatí alebo na dopravu, ubytovanie a podobne.

Všetky podrobnosti a celkové pravidlá súťaže nájdete aj na tejto stránke. Ak máte 18 rokov alebo niekoho takého poznáte, určite si nenechajte ujsť takúto skvelú príležitosť.