Domáce Ekonomika Spoločnosť

Chcú nastoliť zmeny. U detského lekára by mali pracovať aj praktické sestry

Zdroj: TASR / Vladimír Benko

BRATISLAVA – V pediatrickej ambulancii by mali v budúcnosti pracovať aj praktické sestry. Vyplýva to z pozmeňovacieho návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý v utorok schválili členovia Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

 

“Vieme, že absentuje špecializácia detskej sestry, pokiaľ by sme trvali zo zákona na tom, že lekár – pediater musí mať sestru so špecializáciou detská sestra, keďže to vzdelávanie zaniklo, tak by museli zatvárať ambulancie,” povedal predseda výboru a člen Slovenskej národnej strany Štefan Zelník. Bolo by podľa neho ideálne, ak by praktický lekár mohol zamestnávať aj dve sestry, praktickú a zdravotnú.

Členka výboru a poslankyňa strany Sloboda a solidarita Jana Cigániková pripomenula, že sa ozvala Európska komisia, ktorá na ministerstvo zahraničných vecí poslala upozornenie, kde argumentovali, ako sa porušuje európske právo. “Praktická sestra je problém z pohľadu európskeho práva,” povedala. Sestrou podľa Cigánikovej nazývajú niekoho, kto sestrou podľa úrovne vzdelania v skutočnosti nie je.

Medzi ďalšími pozmeňovacími návrhmi členovia výboru schválili aj zmenu týkajúcu sa rezidentského štúdia. Rezident v odbore pediatria bude môcť pracovať v nemocnici aj v ambulancii. Doteraz musel ísť vždy do ambulancie. V súčasnosti sa zaviaže, že keď nastúpi u poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, bude musieť pracovať v nemocnici päť rokov. “Keď sa zamestná u pediatra a cez jeho ambulanciu sa zahlási na rezidentský program, tak v rámci zdravotnej starostlivosti musí taktiež poskytovať zdravotnú starostlivosť päť rokov,” informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Rovnakú možnosť voľby budu mať podľa ministerky aj špecialisti.

Medzi ďalšími pozmeňovacími návrhmi členovia výboru schválili aj zmenu týkajúcu sa rezidentského štúdia. Zdroj: TASR / AP

Členovia výboru v rámci diskusie k návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti rokovali aj o záchrannej a dopravnej zdravotnej službe. “Základná zmena je tá, že sme zvýšili počet záchranných zdravotných vozidiel pre sekundárne prevozy,” informovala Kalavská. Keďže sekundárne prevozy podľa ministerky medzi nemocnicami výrazne narastajú, ministerstvo by chcelo, aby čas, kedy sa dostanú pacienti do nemocnice, bol čím kratší a aby bolo viac vozidiel.

Ďalšia zmena sa týkala dopravnej služby, ktorú doteraz mohlo poskytovať akékoľvek vozidlo a ktorýkoľvek šofér. Služba by mala slúžiť na prevoz vyliečeného pacienta do domáceho prostredia alebo do nemocnice. “My sme teraz urobili z dopravnej služby poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, dopravnú zdravotnú službu, ktorá bude musieť patriť pod operačné stredisko,” povedala Kalavská. Podľa ministerky bude väčší prehľad o tom, kde sa vozidlo nachádza. Pacient by mal byť po novom odovzdaný šoférom do zdravotníckeho zariadenia, aby zbytočne neblúdil po nemocnici.