Spoločnosť Politika Zahraničné

Chorobe COVID-19 podľahol strýko sýrskeho prezidenta Bašára Asada

Sýrsky prezident Bašár Asad. Zdroj: TASR / AP

DAMASK – Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahol v sobotu vo veku 88 rokov sýrsky podnikateľ Muhammad Machlúf. Ide o strýka sýrskeho prezidenta Bašára Asada a otca magnáta Rámího Machlúfa. Agentúru AFP informovali o tom dva zdroje z rodiny.

 

Muhammad Machlúf, brat Asadovej matky, bol považovaný za pilier režimu Háfiza Asada, zosnulého otca súčasného prezidenta. Machlúfa, jedeného z najvýznamnejších sýrskych podnikateľov v 70. a 80. rokoch 20. storočia, previezli 23. augusta 2020 do nemocnice v hlavnom meste Damask, informovali miestne médiá.

Podľa AFP Machlúf už dávno odovzdal podnikanie svojmu synovi Rámímu, ktorý vytvoril obchodné impérium v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Od začiatku pandémie Sýria – v zónach kontrolovaných vládou – oficiálne zaznamenala 3476 prípadov infekcie novým typom koronavírusu a 150 súvisiacich úmrtí. Koronavírus prispel k ťažkostiam štátu zničeného občianskou vojnou, ktorá trvá od roku 2011. V konflikte zahynulo viac ako 380.000 ľudí, dodala AFP.