Politika Zahraničné

Chorvátske parlamentné voľby vyhrala vládnuca HDZ

Zdroj: TASR / AP

ZÁHREB – Nedeľné parlamentné voľby v Chorvátsku vyhrala podľa predbežných výsledkov vládnuca konzervatívna Chorvátska demokratická únia (HDZ), ktorá si získala silnú pozíciu pri rokovaniach o zostavení novej vlády, píšu agentúry HINA a AFP.

 

Sčítaných je takmer 95 percent hlasov. Účasť dosiahla 46,62 percenta.

HDZ získala 66 kresiel z 151-členného jednokomorového parlamentu. Za ňou nasleduje koalícia vedená opozičnými Sociálnymi demokratmi (SDP), ktorej bude patriť 41 kresiel.

Tretie skončilo krajne pravicové Hnutie Miroslava Škora (DPMŠ), spojenec HDZ, s 16 poslancami.

“Naše víťazstvo nie je len veľké, ale je to aj záväzok,” vyhlásil Plenkovič. Premiér ďalej povedal, že úlohou vlády je “pracovať celými našimi srdcami pre Chorvátsko,” vyhlásil premiér Andrej Plenkovič.

“Mali sme ťažké obdobie plné výziev, ktoré sú za nami, ale výzvy pred nami sú ešte väčšie,” dodal.

Podľa agentúr DPA a AFP chorvátsky premiér Andrej Plenkovič presunul parlamentné voľby o niekoľko mesiacov vopred so zámerom vyťažiť z “dobrých výsledkov boja proti pandémii COVID-19” a vyhnúť sa ekonomickému pádu v jeho plnej sile.

Opozícia vedená SDP naopak Plenkoviča a jeho HDZ obviňovala z ohrozovania občanov unáhleným konaním volieb. Počet prípadov koronavírusu v Chorvátsku začal v uplynulom období opäť rásť.

Šéf SDP Davor Bernardič po oznámení výsledkov vyhlásil, že je pripravený odstúpiť zo svojej pozície a zablahoželal víťazom volieb, ktorými sú HDZ a Andrej Plenkovič.