Zahraničné

Chorvátsko dosiahlo nový rekord v prípadoch infekcie, turisti majú dôvod na obavy

Zdroj: TASR / AP

ZÁHREB – Snaha Chorvátska prilákať európskych turistov, obávajúcich sa dovolenky v iných destináciách, dostala v stredu ďalší úder – nové údaje totiž ukázali, že nákaza koronavírusom tam stále naberá silu. Za posledných 24 hodín zaznamenala balkánska krajina rekordných 219 prípadov infekcie. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Navyše, tieto nové pozitívne prípady zistili pri vykonaní len 1653 testov, čo naznačuje pomerne vysoký výskyt infekcie. Stredajší počet predstavoval nový rekordný prírastok v prípadoch nákazy, a to po týždni, v ktorom zaznamenali viacero rekordov. Krajina so 4,19 milióna obyvateľov má teraz 1520 aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu, uviedlo chorvátske krízové centrum. Za posledných 24 hodín zomreli na ochorenie COVID-19 ďalší dvaja pacienti, celkový počet obetí je tak 168, uviedla agentúra HINA. Keď sa Chorvátsko 1. júla otvorilo pre zahraničných turistov, hlásilo nízke počty nakazených, od niekoľkých jednotlivcov po zopár desiatok ľudí. Predchádzajúci rekord v počte infikovaných bol hlásený 1. apríla.

V čase, keď sa začal súčasný prudký nárast, na chorvátskom pobreží Jadranského mora dovolenkovalo vyše 800.000 turistov, medzi nimi tvorili najväčšiu skupinu Nemci. Taliansko a Rakúsko už minulý týždeň zaradili Chorvátsko medzi rizikové krajiny a dôvodom bola jeho epidemiologická situácia. Ďalší sused Chorvátska, členský štát EÚ Slovinsko, chce tento krok tiež urobiť a už vyzval svojich občanov, aby sa čo najskôr vrátili z chorvátskej dovolenky domov. Inak im bude hroziť 14-dňová karanténa. Hovorca slovinskej vlády pre pandémiu Jelko Kacin povedal, že opatrenie oficiálne oznámia vo štvrtok, napísala tlačová agentúra STA. “Situácia v Chorvátsku sa dramaticky zhoršuje. Údaje o nákaze ukazujú, že situácia je naozaj zlá,” uviedol po zasadnutí vlády s epidemiológmi, kde posudzovali prípadné kroky.