Zahraničné

Zemetrasenie v Záhrebe si vyžiadalo zranenia viacerých osôb

Chorvátsko zasiahlo v nedeľu zemetrasenie s magnitúdou 5,3. - Zdroj: SITA/AP Photo/Filip Horvat

ZÁHREB – Ťažké zranenia jedného človeka a zranenia viacerých ľudí si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 5,3, ktoré v nedeľu zasiahlo chorvátsku metropolu Záhreb a jej okolie. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Riaditeľ detskej nemocnice v Záhrebe Goran Roič pre agentúru HINA uviedol, že ťažko zraneným je 15-ročný chlapec, ktorého stav je “veľmi kritický”. Ošetrenie vyhľadalo aj viacero ďalších osôb.

Podľa Európsko-stredomorského seizmologického strediska (EMSC) malo zemetrasenie epicentrum sedem kilometrov severne od Záhrebu. Išlo o tzv. plytké zemetrasenie, pretože jeho hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke desať kilometrov. Oblasť zasiahlo o 06.23 h SEČ. Zaznamenané boli aj dva dotrasy s magnitúdou 5,0 a 3,7.

V dôsledku otrasov došlo podľa k popraskaniu obvodových múrov mnohých budov, ako aj k poškodeniu striech domov. Ulice v centre Záhrebu boli pokryté troskami. Na niektorých budovách sa zrútili komíny. V meste bolo hlásených aj niekoľko požiarov a došlo ku krátkodobému výpadku v dodávkach elektrickej energie.