Spoločnosť Zahraničné

Chorvátsko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,4. Počet obetí stúpol na šesť

Zdroj: TASR / AP

ZÁHREB – Najmenej šesť obetí na životoch a 20 zranených si vyžiadalo silné zemetrasenie, ktoré v utorok zasiahlo strednú časť Chorvátska. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá.

 

O život prišlo 13-ročné dievča v najviac postihnutom 25-tisícovom meste Petrinja, ležiacom približne 50 kilometrov južne od Záhrebu.

Ďalších päť ľudí zahynulo podľa portálu vecernji.hr v oblasti mestečka Glina ležiacej juhozápadne od Petrinje. V nemocniciach hospitalizovali vyše 20 zranených, z toho šiestich vo vážnom stave, uviedla chorvátska verejnoprávna televízia HRT.

Mnohé domy v meste Petrinja boli úplne zničené. Pri záchranných prácach pomáha aj chorvátska armáda. “Centrum Petrinje už neexistuje,” uviedla televízia HRT, podľa ktorej sú pod troskami budov stále uväznení ľudia.

Starosta Darinko Dumbovič dokonca rozsah skazy prirovnal k japonskej Hirošime po zhodení atómovej bomby. Medzi obeťami sú podľa neho aj deti.

Do Petrinje pricestoval chorvátsky premiér Andrej Plenkovič a ďalší členovia jeho vlády. Vyhlásil, že ľuďom, ktorí zostali bez strechy nad hlavou, ponúknu nocľah v armádnych kasárňach, kde na tento účel vyčlenili 500 lôžok. Ďalší môžu byť ubytovaní v miestnych hoteloch a iných ubytovacích zariadeniach.

“Nikto nesmie zostať dnes v noci vonku v chlade,” vyhlásil premiér.

Európsko-stredomorské seizmologické centrum (EMSC) uviedlo, že zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zasiahlo oblasť v okolí mesta Petrinja. Otrasy poškodili v chorvátskej metropole aj budovu parlamentu, ľudia tam v panike vybiehali na ulice.

Zemetrasenie s magnitúdou 5,2 zasiahlo oblasť Petrinje aj v pondelok.

Utorkové otrasy vážne poškodili aj budovu nemocnice v meste Sisak. Tamojších pacientov mali evakuovať do iných nemocníc vojenskými vrtuľníkmi a sanitkami.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už o zemetrasení hovorila s premiérom Plenkovičom a zdôraznila, že EÚ je pripravená Chorvátsku pomôcť. Pomoc Chorvátsku ponúkol aj srbský prezident Aleksandar Vučič.