Regióny Top

NEPRÍJEMNÝ ODKAZ Slovenského veľvyslanca v Chorvátsku: Pri ceste na dovolenku čakajte komplikácie

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Ako to bude s letnými dovolenkami? To je otázka, ktorú si zrejme dáva každý z nás. Dobrou správou je najmä to, že Chorvátsko, ktoré je Slovákom mimoriadne blízke, bude uznávať naše dočasné certifikáty o očkovaní. Ide tak o jednu z ôsmich krajín, ktoré náš certifikát budú uznávať – okrem Chorvátska to bude Česko, Rakúsko, Nemecko, Slovinsko, Bulharsko, Dánsko či Poľsko. Dovolenky pri mori tak nie sú ohrozené. Čo to však bude znamenať pre ľudí? Majú sa pripraviť na kolóny? A ako budú prebiehať kontroly? O tom sa Zoznam.sk rozprával so slovenským veľvyslancom v Chorvátsku PETROM SUSKOM. 

 

Dovolenkové obdobie sa blíži. Na čo všetko sa musia pri ceste do zahraničia pripraviť?

– V prvom rade by sa mal turista ešte pred cestou ubezpečiť, že má platné dokumenty na cestovanie – pas alebo občiansky preukaz. Ideálne je pred odchodom si spraviť kópie týchto dokladov (starostlivo uschovať mimo originálov), jednoduchšie sa tak potom dokáže identifikovať pri vybavovaní náhradných dokladov. Samozrejme, vziať si so sebou dostatok finančných prostriedkov (pozor: nie všade, najmä na ostrovoch, sa dá platiť kartami), a starostlivo si ich strážiť pred zlodejmi.

V druhom rade je potrebné mať pri sebe potvrdenia nevyhnutné na vstup do Chorvátska a registrovať sa v chorvátskom elektronickom systéme– všetko máme uvedené na našej web stránke (https://www.mzv.sk/web/zahreb/covid19/podmienky-vstupu ) alebo web stránke MZV (https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach#chorvatsko). No a v neposlednom rade vyzbrojiť sa trpezlivosťou: najmä v letných mesiacoch bývajú totiž na chorvátskych hraničných priechodoch na vstupe i výstupe zdržania, aj niekoľkohodinové. Zároveň odporúčame pred cestou registrovať sa v bezplatnom registračnom formulári na stránke www.mzv.sk 

Ako to bude s kontrolami na hraniciach – budú námatkové, alebo budú kontrolovať každého cudzinca/dovolenkára? 
– Jednoznačne odporúčame nespoliehať sa na to, že sa turista „prešmykne“ kontrolou. Z doterajších skúseností vieme, že doklady/potvrdenia kontroluje chorvátska hraničná polícia každému jednotlivcovi. Upozorňujeme, že ak sa cudzinec nevie/nemôže preukázať niektorým z požadovaných dokladov, je mu nariadená karanténa/samoizolácia a následné testovanie v Chorvátsku. Hraničné kontrolné miesta sú od 1. 6. 2021 vybavené čítačkou QR kódov pre certifikáty o očkovaní vydávané v SR, ako aj pre PCR testy s QR kódmi. Neodporúčame pokúšať sa o sfalšovanie dokumentov – hrozí vysoká pokuta a značné problémy.

Ako budú takéto prípadné kontroly prebiehať? 
– Ako sme už spomenuli, pôjde o čítačky QR kódov pre overovanie certifikátov a testov s QR kódmi priamo na hraničnom priechode, v prístavoch alebo na letiskách.

Majú sa ľudia pripraviť na kolóny?

– S veľkou pravdepodobnosťou áno. Odporúčame vyhnúť sa dňom, keď sa striedajú turnusy zájazdov, najmä v sobotu. Prípadne treba zvážiť skorý ranný príchod na hranicu, nie po 10:00, resp. tesne pred obedom.

Budú kontroly prebiehať po prekročení každej hranice – napr. pri ceste do HR po prekročení maďarských a následne chorvátskych hraníc? 
– Kontroly sú a budú na všetkých chorvátskych hraničných priechodoch, letiskách a prístavoch. Pre Chorvátsko je letná turistická sezóna síce dôležitá, ale ešte má v živej pamäti skúsenosti s koronavírusom z minulého roka, keď po sezóne krivka počtu nakazených značne stúpla. Navyše, Chorvátsko nie je (ešte) členskou krajinou schengenského priestoru, a tak kontroly dokladov na hraniciach na vstupe aj výstupe sú povinné.

Ako to bude pri ceste vlakom – sú prepravcovia povinní kontrolovať očkovacie preukazy, alebo sa to bude robiť po príchode do danej krajiny (napríklad štátne železnice ponúkajú možnosť cestovania vlakom do Chorvátska)?

– V prípade  cestovania vlakom je bezpečnosť pasažierov v plnej kompetencii konkrétnej vlakovej spoločnosti, či už ide o Železničnú spoločnosť Slovensko alebo RegioJet (konečnými stanicami v Rijeke alebo v Splite s následným rozvozom autobusmi do konečnej destinácie). Kontrola cestovných dokladov a certifikátov/potvrdení v kontexte Covid-19 podľa dostupných informácií prebieha priamo na vlakových hraničných priechodoch, kde príslušník colnej a pasovej kontroly za asistencie štátnej polície skontroluje cestujúcich priamo vo vlaku.

Zmení sa systém kontrol po jednotnom európskom COVID-passe? 
– Takzvaný EU Digital Covid Certificate ráta s jednotnosťou v rámci EÚ, ako aj rýchlym a nenáročným použitím. Systém kontroly sa preto s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení; overenie bude založené na informáciách obsiahnutých v QR kóde tak ako to je možné vidieť na našich certifikátoch vydaných Ministerstvom zdravotníctva SR alebo aj na chorvátskych certifikátoch, ktoré sa začali vydávať 1. júna. Len pre úplnosť – Chorvátsko bolo medzi prvými siedmimi krajinami, ktoré sa zapojili do pilotného projektu testovania hardvéru a  softvéru pre tieto certifikáty. Všetkým slovenským občanom prajeme šťastnú cestu, pekný pobyt v Chorvátsku a bezpečný návrat!