Kauzy Domáce Top

Bitky chuligánov môžu pokračovať aj dnes večer. Ružomberok musel prijať prísne bezpečnostné opatrenia

Bitka futbalových fanúšikov z Poľska a Bulharska v Starom meste Bratislavy v uliciach. Udalosť sa stala na uliciach Michalská a Ventúrska, kde sa bili desiatky futbalových fanúšikov. Podľa doterajších informácií to boli fanúšikovia družby klubov Cracovia Krakow a Ajaxu Amsterdam, kt. sa pobili s fanúšikmi bulharského klubu Levski Sofia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Hlavné mesto sa prebudilo do divokého rána. Centrum Bratislavy počas noci ohrozovali športoví fanúšikovia, ktorí sa do mesta prišli najmä pobiť. Policajti zasiahli do niekoľkých minút, no škodám sa už zabrániť nedalo. Tento incident opäť otvoril tému bezpečnosti návštevníkov centra Bratislavy a je namieste sa pýtať, či sa tejto udalosti nedalo predísť. Zároveň je tu obava, že konflikt môže pokračovať v Ružomberku. Miestny tím bude hrať práve s Bulharmi, ktorí sa včera v hlavnom meste pobili. 

 

Už dnes o 18:30 nastúpia futbalisti MFK Ružomberok na prvý zápas 1. predkola Európskej ligy proti bulharskému Levski Sofia. Práve Bulharskí “chuligáni” sa včera v nočných hodinách v Bratislave pobili s chuligánmi z Poľska. Je pritom veľké riziko, že konflikt medzi týmito dvoma skupinami bude dnes pokračovať. Podľa infomácií Glob.sk sa v okolí Ružomberka ubytovalo množstvo výtržníkov z Poľska. Od našich susedov do Ružomberka trvá cesta autom len necelé dve hodiny.

Polícia počas dňa prehodnotila bezpečnostné opatrenia a označila zápas za nie ako rizikový, ale ako vysoko rizikový. Na mieste sú prítomné obrnené zložky a situáciu sa snaží riešiť aj mesto. “Mesto vydalo zákaz predaja alkoholu v okolí dvoch kilometrov od štadióna a odporučili sme aj prevádzkam, aby radšej zatvorili,” povedal pre Glob.sk hovorca mesta Viktor Mydlo. Aj mesto má informácie, že sa očakáva priamy stret Poliakov a Bulharov. V uliciach sú všetky hliadky mestskej polície.

Takto to má teraz vyzerať v ružomberských obchodoch pri regáloch s alkoholom. Zdroj: FB Zomri

Do Bratislavy sa išli len pobiť

Polícia hneď ráno informovala verejnosť o niekoľkých detailoch z nočnej akcie. „Príslušníci Policajného zboru operatívne monitorujú pohyb futbalových fanúšikov pri takzvaných rizikových zápasoch. Napriek tomu, že včera došlo k náhodnému stretu dvoch táborov, policajti zasiahli rýchlo a situáciu zvládli profesionálne,“ tvrdí policajný prezident Milan Lučanský. Vyzerá to však tak, že nešlo o “náhodný incident” ale o plánovanú akciu, ktorej sa dalo predísť.

Na webe hooligans.cz je totiž zverejnená správa ešte zo 7. júla. V nej je uvedené, že “na Slovensko neprídu v mieri” a že ich bude čakať “deň plný zábavy.” Fanúšikovia z Levski Sofia údajne žiadali 1500 miest na dnešnom zápase v Ružomberku, pričom nakoniec dostali len 500 miest.

Zdroj: hooligans.cz

Či polícia takéto stránky eviduje a ako veľmi “profesionálnych výtržníkov” sleduje sme sa pýtali hovorcu policajného prezídia. Článok budeme aktualizovať o ich stanovisko. 

Stovka policajtov v teréne

Bitka sa včera v centre mesta strhla tesne pred 22:00. Polícia zasiahla do niekoľkých minút no akcia trvala ešte niekoľko ďalších hodín, kedy  zadržala viac ako 100 výtržníkov. Niektorí kvôli ľahším zraneniam putovali do nemocnice. Bitka sa odohrávala neďaleko niekoľkých barov, ľudia, ktorí v nich sedeli sa schovali dnu a polícia ich neskôr eskortovala preč.

Polícia mala údajne informácie o plánovanej bitke medzi úplne inými fanúšikmi. Tá sa však neodohrala a vo večerných hodinách sa podľa polície “náhodne” stretli tieto dva tímy. Podľa svedkov však až o takú náhodu nešlo, údajne v baroch v centre celé hodiny sedeli muži oblečení v čiernych tričkách. Práve oni sa neskôr bili s iným “tímom”, ktorý prišiel neskôr a zaútočil. “Po zápase sa v centre mesta náhodne stretli Poliaci a Bulhari, ktorí mali navštíviť dnešný zápas svojho tímu v Ružomberku. Polícia po začatí bitky promptne zasiahla,” tvrdí polícia. Po včerajšku obvinila 56 osôb, neskôr svoje stanovisko korigovali na “zadržaných z výtržnictva.” 

Prokuratúra zatiaľ žiadne obvinenia neeviduje. “V súčasnosti sú vo veci vykonávané vyšetrovacie úkony, doposiaľ nebolo vznesené obvinenie žiadnej zo zadržaných osôb, preto doposiaľ nemohol byť podaný návrh na vzatie do väzby akéhokoľvek obvineného,” povedal pre TASR prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Oliver Janíček. “Vzhľadom na prebiehajúce prvotné procesné úkony sa bližšie k danej veci aktuálne vyjadrovať nebudeme,” doplnil prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave (KP) Matej Izakovič.

Polícia v priebehu pomerne krátkej doby dostala celú situáciu pod kontrolu. Výtržníci po sebe hádzali pyrotechniku, stoličky a bili sa priamo na terasách barov. “Okrem 9 účastníkov výtržností, ktorí boli prevezení s poraneniami hlavy, horných a dolných končatín do bratislavských nemocníc, boli ošetrené desiatky osôb s ľahkými poraneniami, ktoré si nevyžadovali transport do nemocnice. Neviem však identifikovať či patrili, alebo nepatrili k výtržníkom,” napísali pre Glob.sk z tlačového oboru Operačného strediska záchrannej a zdravotnej služby.

Centrum mesta je v týchto chvíľach už vyčistené. Upratovali ho počas celej noci. Primátor mesta Matúš Vallo na svojom facebooku hovorí o “ľudskej hlúposti a agresivite.” 

“Chuligáni” či “hooligans” je anglický výraz pre agresívnych výtržníkov, ktorí na zápasy futbalu chodievajú najmä s úmyslom pobiť sa. Majú vytvorené svoje vlastné stránky, kde si posielajú odkazy a dohadujú sa na bitkách. Málokedy pritom záleží na výsledku zápasu, tieto “tímy” sa tabuľkami s výsledkami neriadia. Majú svoje vlastné spory. Jediné, čo ich so zápasmi spája sú miesta, kde sa stretnú.

Označenie “chuligáni” v každom prípade označuje najmä radikálnych ľudí, ktorí majú aj svoje skupiny pomenované po tímoch, ktorým fandia. Často medzi nich radia aj “ultras” to sú však fanúšikovia, ktorí vystupujú len počas zápasov a do výtržností sa nezapájajú. Títo ľudia väčšinou len na zápasoch púšťajú farebné dymovnice, vytvárajú z farieb rôzne farby a podobne. Na Slovensku a v Čechách však fungujú v jednej komunite.

Majú svoje webové stránky, fóra, ale aj účty na Instagrame a Facebooku. Napríklad na najväčšej sociálnej sieti fungujú v niekoľkých uzavretých skupinách, kde sú ich stovky. Na stránke majú fanúšikovskú základňu približne 50 – tisíc. 

Hoci by sa mohlo zdať že ide o pouličné bitky, nie je to úplne pravda. Chuligáni si totiž na internete častokrát dohadujú presné podmienky boja: koľko ľudí sa ho zúčastní, čo budú mať oblečené, či sa môžu používať nože a či sa môže útočiť na ležiacich ľudí. Väčšinou sa ich “boje” odohrávajú mimo centra mesta, na nejakej lúke alebo na parkovisku. Udalosti v Bratislave boli preto skôr výnimkou.

Polícia preto pri “rizikových” zápasoch musí do ulíc vyslať viac príslušníkov. Nezriedka sú prítomní kukláči, obrnené autá, vodné delá a zápasy sprevádzajú špeciálne opatrenia. Fanúšikovia nosia so sebou pyrotechniku, ale často využívajú aj zápalné fľaše, hádžu stoličky, kamene či hocičo, čo im príde pod ruku. Samozrejme, záleží aj na pravidlách, ktoré si vopred dohodli.

Na fórach sa živo diskutuje

Od skorého rána je však živo aj na rôznych diskusných fórach, kde verejne aj neverejne diskutujú chuligáni a ich fanúšikovia. Podľa našich informácii sa dohodli, že včerajšiu bitku vyhrali Bulhari. Zároveň sme zistili, že tieto dva “tímy” sa medzi sebou odlišovali kuklami. V kuklách sa mali biť Poliaci a bez nich Bulhari.

Na takýchto fórach ľudia diskutujú často aj pod svojimi menami. Verejne sa tu priznávajú k svojej účasti alebo k podpore takýchto “akcii”. 

Článok budeme počas celého dňa aktualizovať o nové informácie. 

Galéria
Centrum Bratislavy po bitke futbalových chuligánov. Zdroj FB / Polícia Slovenskej republiky
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na mieste ostal bordel, porozbíjané veci, a obrovské škody. Zdroj: FB/ Polícia Slovenskej republiky
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Policajná akcia v Bratislave po bitke futbalových fanúšikov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislava má za sebou rušnú noc. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next