Regióny Top

Chystáte sa vlakom do Chorvátska? Pripravte sa na tieto nástrahy

Ilustračná fotografia, Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Po dlhých mesiacoch sa konečne môžeme nadýchnuť čerstvého vzduchu. Aj keď ide o metaforu, dá sa povedať, že je to pravda. Po dlhej zime, kedy u nás zúrila druhá vlna koronavírusu a niekoľko týždňov sme mali obmedzené žitie z dôvodu lockdownu, sa pomaly, ale isto blížia letné dovolenky a už teraz je zrejmé, ako bude fungovať cesta do zahraničia. Už minulý rok ponúkal súkromný dopravca Slovákom možnosť cestovať vlakom do Chorvátska, tento rok sa k nemu pridal aj štátny dopravca – Železničná spoločnosť Slovensko. Aké podmienky však budú vo vlakoch a na čo si ľudia majú dať pozor?

 

Koncom apríla štátne železnice informovali o prelomovej novinke – Slováci sa budú môcť pohodlne odviezť vlakom z Bratislavy do Chorvátska a 10 z nich si môže so sebou zobrať aj svojho štvorkolesového tátoša. Ceny sú viac ako príjemné a ľudia tak vedia byť pri mori za 17 hodín bez stresov, nervov a ešte sa aj prespia.

Zoznam.sk už predčasom informoval o tom, že pri ceste vo vlaku sa cestujúci nebudú musieť obávať kontrol dokumentov ohľadom koronavírusu zo strany železníc. „Železničná spoločnosť a jej zamestnanci nemajú právo kontrolovať nič okrem cestovných dokladov, teda ani potvrdenie o očkovaní, negatívny test, respektíve covid passy,“ informovali štátne železnice. V tomto smere sa ani po vyše mesiaci nič nezmenilo. Je potrebné apelovať na cestujúcich, že cestovanie vlakom je také bezpečné, ako sa sami správajú a veríme, že nikto s ochorením Covid-19 by na dovolenku necestoval (a už vôbec nie verejnou dopravou). Dodávame, že kontrolu môžu vykonať príslušníci polície,“ informoval hovorca železníc Tomáš Kováč.

„Cesty do zahraničia sa riadia aktuálnymi predpismi tej-ktorej krajiny. Opäť však platí, že kontrolu týchto predpisov nevykonávajú zamestnanci železníc, ale iné, zodpovedné a poverené inštitúcie,“ pokračoval. Podľa jeho slov sa takéto dokumenty nekontrolujú ani pri vnútroštátnych vlakoch, pretože nie sú pre cestu vlakom potrebné.

 

Zdroj: pixabay.com

Ako dodal, podmienky vstupu do krajiny si určuje každý štát osobnitne a z toho dôvodu dovolenkárom odporúčajú sledovať kompetentné inštitúcie, kde informujú o aktuálnych epidemiologických pravidlách a obmedzeniach, Konkrétne ide o ministerstvo zahraničných vecí a Úrad verejného zdravotníctva.

Na aké opatrenia sa treba pripraviť?

Podľa Kováča v štátnych vlakoch naďalej platia rovnaké opatrenia, ktoré boli zavedené na začiatku pandémie. Ide napríklad o povinnosť mať prekryté dýchacie cesty. „Cestujúcim vo vlakoch, ktoré prechádzajú z lepších (zelená, žltá, oranžová) cez horšie okresy (ružová farba a horšie), dôrazne odporúčame v záujme ochrany ich zdravia mať na tvári nasadený respirátor počas celej dĺžky cesty. Respirátor si možno zložiť na nevyhnutne potrebný čas počas jedenia a pitia. Vítame tiež, ak majú cestujúci so sebou dezinfekciu a používajú ju,“ uviedol pre Zoznam.sk.

Sú ešte voľné lístky?

Kováč pre Zoznam.sk uviedol, že záujem o lístky do Chorvátska je enormný. Najväčší záujem je o cestovanie do Splitu, a konkrétne pre lôžkové vozne. „V tomto prípade máme predaných už takmer 50 percent celosezónnej kapacity. Prvá jazda je kompletne vypredaná,“ upozornil hovorca železníc s tým, že voľné sú už iba miesta na sedenie. Z dôvod vývoja predaja lístkov odporúčajú tým ľuďom, ktorí chcú do Chorvátska cestovať vlakom, aby si lístky kúpili čím skôr.

 

Zdroj: Zoznam.sk / Peter Korček

A čo Regiojet?

Na kontrolu dokumentov ku koronavírusu vo vlakoch sme sa pýtali aj súkromného prepravcu Regiojet. Rovnako, ako v prípade štátnych železníc, aj hovorca súkromných potvrdil Aleš Ondrůj, že nemajú právomoc kontrolovať dokumenty o zaočkovaní, prípadne od cestujúcich žiadať negatívny test či potvrdenie o prekonaní nákazy. „Pred nástupom do vlaku nemusí spĺňať žiadne špecifické kritéria. Pre návštevu Chorvátska stačí aj negatívny výsledok antigénového testu, ktorý ale nesmie byť starší ako 48 hodín. Alternatívou je očkovanie alebo prekonanie koronavírusu. Avšak, nejde o špecifické kritéria pre cestu vlakom, ale všeobecné kritéria pre cestu do Chorvátska,“ uviedol Ondrůj. Ako dodal, cestujúci musia dodržiavať všeobecne známe pravidlá pre cestu verejnou dopravou, ktorou je aj vlak – musia mať napríklad zakryté ústa a nos, výnimkou je iba čas, kedy jedia či pijú.

„Prvý vlak z Bratislavy vyrazil do Chorvátska v piatok 28. mája o 21:17 hod. V júni a septembri, kedy sezóna nie je tak silná, budú vlakové spoje jazdiť 3x denne s odjazdom v piatok, nedeľu a utorok, v júli a auguste to bude denne z oboch smerov. Záujem o cesty do Chorvátska je aj tento rok obrovský – počet predaných lístkov sa blíži k 40-tisícom a denne sa predá aktuálne zhruba 1200 lístkov,“ uzavrel Ondrůj.

Slová odborníka

Cesta vlakom však nebude taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Treba počítať s tým, že na chorvátskej strane bude prebiehať hraničná kontrola. Kontrola cestovných dokladov a certifikátov/potvrdení v kontexte Covid-19 podľa dostupných informácií prebieha priamo na vlakových hraničných priechodoch, kde príslušník colnej a pasovej kontroly za asistencie štátnej polície skontroluje cestujúcich priamo vo vlaku,“ upozornil slovenský veľvyslanec v Chorvátsku Peter Susko.

Galéria
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: TASR / DPA
Zdroj: TASR / Dano Veselský
Pri ceste do Chorvátska nebudú železnice vyžadovať test ani potvrdenie o očkovaní. Zdroj: ZSSK
Do vlaku si okrem psa môžete zobrať aj auto či motorku. Zdroj: ZSSK
Vlak bude odchádzať každý utorok a piatok, a to od júna do septembra. Zdroj: ZSSK
Zdroj: Regiojet.sk
ZSSK upozorňuje na obmedzenie predaja lístkov v noci zo soboty na nedeľu Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Železnice počas Veľkej noci posilňujú dopravu, vypravia o 17 vlakov viac. ZDROJ: Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Chorvátsko je obľúbenou zahraničnou destináciou Slovákov. Zdroj: archív zoznam.sk
Slováci radi cestujú na vlastnú päsť. Zdroj: pixabay.com
navigate_before
navigate_next