Zahraničné Politika

Cichanovská vyzvala Nemecko na zrušenie vízovej povinnosti pre Bielorusov

Zdroj: TASR / AP

BERLÍN – Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala počas pondelňajšej návštevy Nemecka jej predstaviteľov, aby zrušili vízovú povinnosť pre bieloruských občanov vzhľadom na situáciu v krajine, kde počas protestov proti dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi dochádza k tvrdým zásahom voči demonštrantom zo strany bezpečnostných síl. Informovala o tom agentúra DPA.

 

“Keď ľudí zadržiavajú a bijú, je na čase, aby Nemecko a iné krajiny zvážili, či byť opatrnými alebo nasledovať princípy demokracie,” povedala Cichanovská v rozhovore pre týždenník Der Spiegel. Opozičná líderka takisto vyzvala na rozšírenie sankcií EÚ voči členom mocenského aparátu okolo Lukašenka. “Represívne opatrenia pôsobia smiešne, keď sa pozrieme na to, koľko ľudí už bolo doteraz zatknutých – od augusta ich je viac než 30-tisíc,” pripomenula. Slová podľa nej preto nestačia a je potrebné konať. Na pondelňajšom protestnom zhromaždení seniorov zadržali podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna viac ako 100 ľudí. V nedeľu zadržali podľa bieloruského ministerstva vnútra na protestoch 271 osôb.

“Ak aj bude v uliciach cez zimu menej protestov, prežijeme a na jar, keď sa počasie zlepší, sa vrátime silnejší. Môžeme vyhrať, verím tomu,” vyhlásila Cichanovská. “Obyvatelia Bieloruska už mesiace odvážne a vytrvalo požadujú slobodné a spravodlivé voľby a ukončenie násilia a represií zo strany štátu,” povedal po hodinovom rozhovore s Cichanovskou v Berlíne nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. “(Bielorusi) potrebujú a zaslúžia si našu pozornosť, pomoc a podporu,” dodal. Cichanovská na návšteve v Nemecku hovorila aj s predsedom parlamentu Wolfgangom Schäublem.

Masové protesty pokračujú v Bielorusku od 9. augusta, keď v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil prezident Lukašenko, ktorý vládne už 26 rokov. Opozícia však tvrdí, že voľby boli sfalšované a skutočnou víťazkou je Sviatlana Cichanovská, ktorá kandidovala proti Lukašenkovi namiesto svojho uväzneného manžela. Cichanovská v stredu v Európskom parlamente prevezme prestížnu Sacharovovu cenu za rok 2020, ktorú získala bieloruská opozícia.