Spoločnosť Politika Zahraničné

Cichanovskej splnomocnenkyňu pre mládež vzali do “preventívnej” väzby

Protest v Bielorusku. Zdroj: SITA/AP Photo/TUT.by

MINSK – Justičné orgány v Bielorusku v sobotu rozhodli, že členka opozičnej Koordinačnej rady zostane až do polovice januára vo vyšetrovacej väzbe. Zadržanou je Alana Gebremariamová, ktorá sa angažuje v mládežníckych štruktúrach. Informovala o tom agentúra Interfax.

 

Podľa vyhlásenia Koordinačnej rady bola Gebremariamová zadržaná “preventívne” a momentálne má status podozrivej osoby. Vo vyhlásení opozičnej rady sa uvádza, že vyšetrovatelia musia voči Gebremariamovej do desiatich dní vzniesť obvinenie – v opačnom prípade ju musia prepustiť na slobodu. Interfax dodal, že Gebremariamová je podozrivá z organizácie a prípravy opatrení, ktoré hrubo narušujú verejný poriadok alebo aktívnej účasti na nich.

Gebremariamová je splnomocnenkyňou bývalej kandidátky prezidentských volieb v Bielorusku, Sviatlany Cichanovskej, pre otázky týkajúce sa mládeže a študentov. Spravodajský portál TUT.by medzičasom informoval, že opozícia má k dispozícii kópiu internej správy ministerstva vnútra, z ktorej vyplýva, že od 9. augusta do 3. novembra bolo v Bielorusku zadržaných 25.800 ľudí, a to “pre porušenie právnych predpisov o hromadných podujatiach a spáchanie ďalších trestných činov počas konania” týchto akcií. Na orgány činné v trestnom konaní bolo podaných 4000 sťažností na násilie a brutalitu, ktorej sa dopustili voči proopozičným demonštrantom počas rozháňania ich protestov.