Domáce Ekonomika Politika Domáca Top

Cigániková kritizuje dofinancovanie VšZP. Matovič zas označil poslankyňu za lobistku Penty

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) kritizuje návrh opätovne dofinancovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Zdôraznila, že o zámere dofinancovať štátnu zdravotnú poisťovňu ju minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) neinformoval, hoci s ním bola v kontakte. Koaličná strana SaS návrh na stredajšom zasadnutí vlády podľa jej slov nepodporila.

*Aktualizované 15:55 o reakciu súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera.

 

“Keby VšZP dodržiavala plány, nebolo by ju nutné dofinancovať,” komentovala Bittó Cigániková s tým, že samotnú zdravotnú poisťovňu považuje za najmenej efektívnu. Rovnako si myslí, že mať monopol je hrozbou. Dofinancovanie považuje za krok, ktorý otvára cestu unitárnemu systému. Rovnako kritizovala šéfa rezortu zdravotníctva preto, lebo podľa nej nekomunikuje.

Koaličná poslankyňa chce prísť na koaličnú radu s potrebou zvýšenia platby štátu za svojich poistencov. Zdravotníctvo sa má podľa nej dofinancovať, peniaze však majú ísť do všetkých zdravotných poisťovní. Poukázala na to, že koronakrízou nebola postihnutá len VšZP, ale aj súkromné zdravotné poisťovne. Zároveň by podľa koaličnej poslankyne mali byť financie naviazané na konkrétny prínos či napríklad na časovú dostupnosť.

VšZP dofinancovali aj v októbri, a to sumou 100 miliónov eur.

Zdroj: SITA / Branislav Bibeľ

VšZP sa finančnej injekcie dočká

Štát opäť v tomto roku dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, a to sumou 98 miliónov eur. Návrh na zvýšenie základného imania zo štátnych finančných aktív v stredu odobrila vláda. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sa týmto krokom správa ako dobrý investor, ktorý má snahu o zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti aj o progres činnosti poisťovne.

Vzhľadom na súčasnú situáciu je ohrozená základná povinnosť VšZP, ktorej služby využíva 58 percent obyvateľov, uhrádzať zdravotnú starostlivosť v súlade so schváleným rozpočtom, upozorňuje sa v materiáli. Posilnením kapitálu môže podľa ministerstva zabezpečiť neustále zlepšovanie svojej činnosti aj v krízovom období alebo mimoriadnych situáciách.

Ministerstvo odmieta, že by šlo o nedovolenú štátnu pomoc. Rovnako ako pri dofinancovaní minulý mesiac sa odvoláva na spor týkajúci sa zdravotných poisťovní, v ktorom Slovensko uspelo na Súdnom dvore v Luxemburgu. Súd v júni potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, podľa ktorého rôzne opatrenia v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušili pravidlá štátnej pomoci, a zamietol žalobu zdravotnej poisťovne Dôvera.

Rezort zdravotníctva sa dofinancovaním Všeobecnej zdravotnej poisťovne cíti ako dobrý investor. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Štát dofinancoval štátnu poisťovňu, ktorá je najväčšou na trhu, aj v októbri sumou 100 miliónov eur. Peniaze rovnako určené na zvýšenie základného imania boli pripísané koncom októbra na bankový účet VšZP. Ministerstvo pôvodne navrhovalo dofinancovanie vo výške 300 miliónov eur.

Obe súkromné zdravotné poisťovne Dôvera aj Union tento krok označili za “neférový”. Minister financií Eduard Heger (OĽANO) im vtedy odkázal, že nevidí dôvod, prečo by sa štát mal podieľať na stratách, keď sa súkromné poisťovne nechceli podeliť o zisk. Tento krok kritizovali okrem iných aj viacerí analytici. Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský to označil za zásadný krok späť pre slovenské zdravotníctvo, ktorý vníma ako začiatok likvidácie konkurencie v zdravotnom poistení. Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar to označil za neprimeraný zásah štátu do fungovania pluralitného systému verejného zdravotného poistenia na Slovensku.

Krajčího kroky pod paľbou kritiky

Dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne ju neprimerane zvýhodňuje. Navyše kategorizuje pacientov a zdravotníkov na tých, pre ktorých štát našiel peniaze na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, a na tých, ktorí ho nezaujímajú len preto, že sú poistení v inej zdravotnej poisťovni alebo ich ošetruje iný, neštátny lekár či poskytovateľ. Pre TASR to v reakcii na ďalšie zvýšenie základného imania štátnej zdravotnej poisťovne uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov.

Konanie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) a vlády SR považuje zväz za neuvážené a nebezpečné hazardovanie so zdravím občanov. “ZAP odmieta a nesúhlasí s návrhom na opakované dofinancovanie len VšZP. Vyzývame ministra Krajčího a vládu, aby sa rovnako zodpovedne a spravodlivo správala k všetkým občanom tejto krajiny a neprijímala zákony, ktoré diferencujú a znevýhodňujú pacientov a zdravotníkov podľa vlastníctva,” uviedla prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

Doplnila, že kategorizácia na dve skupiny sa týka aj ambulantných lekárov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorým sa končia zmluvné vzťahy vo všetkých troch zdravotných poisťovniach ku koncu roka 2020 a s ktorými nikto o nových zmluvných úpravách od nového roka nerokuje.

Podľa ZAP je za tým argument, že návrh rozpočtu je nerealistický a nedostatočný a teda nie je o čom rokovať. Kritizuje, že namiesto nastavenia systémového financovania zdravotníctva a splnenia si povinnosti štátu, aby platil dostatočne za svojich poistencov, sa štát stará len “o jedno svoje dieťa”. Dolinková sa preto pýta, či sú a budú poistenci ostatných zdravotných poisťovní od roku 2021 poistencami druhej kategórie a či si budú za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách a nemocniciach platiť.

Konanie ministra zdravotníctva Krajčího a vlády považuje zväz za neuvážené a nebezpečné hazardovanie so zdravím občanov. Zdroj: TASR / Martin Baumann