Domáce Top

Cigániková nemá oporu ani u všetkých opozičných strán

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA –  SaS chce, aby Slováci platili u lekára. Cez poslanecký návrh sa opozičná strana snaží zaviesť poplatok za objednanie sa u lekára na konkrétny čas v rámci riadnych ordinačných hodín. Za objednanie sa u lekára, by sme mali podľa SaS platiť desať eur. Ordinácie by mali na tieto poplatky vyhradiť 5 hodín týždenne.

Vyplýva to z návrhu skupiny poslancov Národnej rady, ktorý má doplniť zákon o zdravotnej starostlivosti a  službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Predkladateľkou je Jana Cigániková (SaS), ktorá si od návrhu sľubuje skvalitnenie života a možnosť lepšieho manažmentu času najmä pracovne zaneprázdnených pacientov. 

Boj za desať eurový poplatok začala Cigániková po osobnej skúsenosti, kedy sa nedokázala objednať u lekára bez poplatku. Výšku maximálneho 10 eurového polatku zdôvodňuje tým, že táto suma nikoho nezruinuje. ,,Snažili sme sa stanoviť poplatok vo výške, ktorá lekárom pomôže a pacientov nezruinuje. Táto suma je maximálna, ak lekár chce mať konkurenčnú výhodu môže dať nižšiu sumu, alebo žiadnu,” píše Cigániková vo svojom blogu, na ktorý nás odkázala.

Opozícia však Cigánikovej návrh tak ružovo nevidí. Strana Sme rodina – Boris Kollár návrh rozhodne nepodporí. ,,Každý boží mesiac platíme odvody do zdravotnej poisťovne, tak prečo by som mal ešte vytiahnuť z vrecka ďalšie peniaze len preto, že chcem ísť na nejaký termín? Určite odmietame nejaké ďalšie poplatky, ktoré ľudia budú musieť platiť  za to, že budú prijatí,” povedal pre Glob.sk poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský .

Prekladatelia návrhu sa nezhodli ani s ministerstvom financií v otázke dopadu tejto zmeny. ,,Návrh zákona NEBUDE mať negatívny vplyv na verejné financie, nebude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, nebude mať ani negatívny sociálny vplyv ani negatívny vplyv na životné prostredie a na informatizáciu spoločnosti,”  uvádza sa v dôvodovej správe SaS.

Ministerstvo financií ale s týmto stanoviskom nesúhlasí. ,,Návrh zákona BUDE mať negatívny rozpočtovo nezabezpečený vplyv na rozpočet verejnej správy, pričom kvalifikácia vplyvu nie je uvedená,” píše sa v spáve ministerstva financií.

Galéria
Novým návrhom zákona vznikne priestor 1 hodinu denne (5 hodín týždenne) na objednanie terminovaných pacientov za poplatok v maximálnej výške 10 eur, píše Cigániková. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Podľa Cigánikovej desať eurový poplatok nikoho nezruinuje. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Na kandidátke Sme rodina je ako prvý Peter Pčolinský. Zdroj: SITA / Marko Erd
Zdroj: TASR / František Iván
navigate_before
navigate_next

Zajacove dvadsaťkorunáčky

Pamätáte tzv. Zajacove dvadsaťkorunáčky?  Bol to poplatok, ktorý lekár vyberal od pacienta hneď pri vstupe do ambulancie. Jeho autorom bol lekár a exminister zdravotníctva Rudolf Zajac, ktorý sa takýmto spôsobom snažil zmierniť dlh slovenského zdravotníctva.

Rudolf Zajac v októbri 2002 prebral zadĺžené zdravotníctvo. Spolu s ním však prebral aj obrovské dlhy, ktoré dosahovali výšku takmer 20 miliárd korún (viac ako 900 miliónov eur). Preto Zajac začal koncom roka 2002 so stabilizačnými opatreniami. Vláda mu schválila novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá mala zaviesť paušálne poplatky za služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou. Zmierniť mali nadmernú spotrebu služieb, liekov a pomôcok v zdravotníctve.

Od júna 2003 sa teda zaviedli poplatky za činnosti, ktoré síce s poskytovaním zdravotnej starostlivosti súvisia, ale priamo zdravotnou starostlivosťou nie sú:

– návšteva lekára v ambulancii 20 Sk,

– pobyt v nemocnici 50 Sk/deň,

– v kúpeľoch 50-220 Sk/deň v závislosti od diagnózy,

– návšteva pohotovosti alebo poskytnutie lekárskej služby prvej pomoci 60 Sk,

– vydanie lieku na lekársky predpis 20 Sk,

– zdravotnícka doprava sanitkou 2 Sk/km.

V roku 2002 sa lekár Rudolf Zajac stal ministrom zdravotníctva. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer