Spoločnosť Zahraničné

Čína poprela tvrdenia, že koronavírus sa začal šíriť z wuchanského laboratória

Nový koronavírus po elektrónovým mikroskopom. Zdroj: National Institute of Allergy and Infectious Diseases

PEKING – Čína popiera obvinenia, že pandémia koronavírusu by mohla mať pôvod v laboratóriu neďaleko čínskeho mesta Wu-chan, kde boli uskladnené vzorky s nákazou.

 

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien sa vo štvrtok na pravidelnom každodennom brífingu odvolal pred novinármi na vyjadrenia šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a ďalších zdravotníckych expertov, podľa ktorých neexistujú dôkazy, že sa nákaza začala šíriť z uvedeného laboratória, a tieto tvrdenia “nemajú vedecký základ”.

Záležitosť si podľa Čaových slov vyžaduje profesionálne posúdenie od vedcov a expertov z oblasti zdravotníctva. Píše o tom agentúra AP.

Čína takisto odmieta tvrdenie, že o výskyte koronavírusu v meste Wu-chan informovala neskoro a zámerne poskytovala nesprávne údaje o počte prípadov.

Americký prezident Donald Trump v stredu povedal, že jeho vláda sa snaží určiť, či sa koronavírus začal šíriť z laboratória vo Wu-chane, približuje agentúra Reuters. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo konštatoval, že Peking by mal povedať pravdu.

Prvé prípady nákazy koronavírusom zaznamenali vo Wu-chane koncom decembra 2019. Odtiaľ sa postupne rozšíril do takmer celého sveta. V súčasnosti sú viac ako dva milióny ľudí nakazené ochorením COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje. Viac ako 135.000 osôb na následky ochorenia už zomrelo.