Spoločnosť Zahraničné

Čína rokuje s WHO o posúdení jej vakcín. Riešia, či môžu byť núdzovo použité vo svete

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Dano Veselský

PEKING – Čína vedie rokovania, aby jej lokálne vyrábané vakcíny proti ochoreniu COVID-19 posúdila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), čo je krok smerujúci k poskytnutiu týchto vakcín na medzinárodné použitie. V utorok o tom informovala predstaviteľka WHO Socorro Escalanteová, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters.

 

Lokálne vyrábané očkovacie látky podali v Číne státisícom najnutnejších pracovníkov a iným skupinám obyvateľov pokladaných za vysoko ohrozených koronavírusom, hoci klinické testy ešte neboli úplne ukončené. A práve to vyvoláva obavy odborníkov z bezpečnosti.

Escalanteová, koordinátorka WHO pre základnú medicínu a zdravotnícke technológie, uviedla na on-line tlačovej konferencii, že Čína mala s WHO predbežné diskusie o tom, aby boli jej vakcíny zaradené do zoznamu pre núdzové použitie.

Zaradenie do zoznamu WHO na núdzové použitie je procedúra, ktorá umožňuje posúdenie neschválených vakcín a liečebných metód a ich následné urýchlené sprístupnenie v núdzových situáciách týkajúcich sa zdravia verejnosti. Toto pomáha členským štátom WHO a distribučným agentúram OSN stanoviť prijateľnosť vakcín.

Čína má najmenej štyri experimentálne vakcíny proti COVIDu-19 v poslednom štádiu klinických testov – dve vyvíja štátom podporovaná spoločnosť China National Biotec Group (CNBG) a zvyšné dve sú od firiem Sinovac Biotech a CanSino Biologics.

Testujú ich v krajinách ako Pakistan, Indonézia, Brazília, Rusko a Spojené arabské emiráty (SAE).

SAE minulý mesiac schválili vakcínu CNBG na núdzové použitie, čo bolo prvé zahraničné núdzové povolenie jednej z čínskych vakcín – len šesť týždňov po začatí testov na ľuďoch v SAE, pripomenula agentúra Reuters.