Domáce Politika Top

Čína sa nahnevala na Slovensko: Dôvodom dalajláma u prezidenta

BRATISLAVA – Čínske ministerstvo zahraničných vecí dnes uviedlo, že podnikne odvetné opatrenia v súvislosti s návštevou tibetského duchovného vodcu dalajlámu, ktorého počas jeho návštevy Slovenska prijal prezident Andrej Kiska. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing povedala, že Kiska ignoroval “rozhodný nesúhlas” Číny s tým, aby sa s dalajlámom stretol. Podľa čínskeho ministerstva je prijatie dalajlámu slovenským prezidentom v rozpore s politikou “jednej Číny”, ktorú sa Slovensko zaviazalo podporovať.

Čína ho považuje za separatistu

Peking pokladá tibetského duchovného vodcu za separatistu, on ale opakovane vyhlasuje, že sa usiluje iba o väčšiu autonómiu pre Tibet v rámci Číny.

Cez víkend sa s dalajlámom stretol prezident Andrej Kiska, neprijal ho však v Prezidentskom paláci, ale boli na spoločnom obede mimo paláca. Kiska sa s dalajlámom už v minulosti stretol, tento víkend po prvýkrát ako prezident.

Slová o problémoch dnešného sveta

S najvyšším tibetským duchovným hovoril podľa vlastných slov o potrebe porozumenia medzi ľuďmi a o tom, že všetky náboženstvá sú si podobné, ak ich základom je láska, odpúšťanie a empatia.

„Diskutovali sme o problémoch dnešného sveta. Niekedy sa zdá, že dnešná doba je komplikovanejšia, svet je menší. Ale niektoré problémy sú len v našej mysli. Ako raz povedal niekto múdry – najšťastnejší ľudia sú tí, ktorí dbajú o šťastie druhých a najnešťastnejší sú tí, ktorí dbajú o vlastné šťastie,” napísal Kiska na sociálnej sieti Facebook po stretnutí s dalajlámom s tým, že budhizmus je pre neho filozofia o tom, ako by sme mali žiť, a o tom, že najväčším nepriateľom v živote je naša vlastná hlava.

Dalajláma sa presunul do Prahy

Dalajláma dnes odišiel z Bratislavy do Prahy, kde je účastníkom konferencie Fórum 2000. Tú založil bývalý prezident Václav Havel. V ČR sa s dalajlámom podľa českých médií žiaden štátnik nestretne.

Okrem Kisku sa s duchovným na Slovensku stretla podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslanec za SaS Martin Poliačik a šéf zahraničného výboru František Šebej (Most-Híd).