Spoločnosť Zahraničné

Čína sa pripojí k programu COVAX, ktorý má sprístupniť vakcíny proti COVIDu-19

Zdroj: pixabay.com

PEKING – Čína v piatok oznámila, že sa pripojí ku globálnej iniciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s názvom COVAX, ktorá má zabezpečiť spravodlivý prístup k cenovo dostupným vakcínam proti ochoreniu COVID-19. Informáciu priniesla v piatok agentúra AP.

 

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing vyhlásila, že jej krajina tieto kroky podniká s cieľom zabezpečiť spravodlivú distribúciu vakcín, najmä v rozvojových krajinách, a dúfa, že sa ku COVAX-u pridá viac spôsobilých krajín. Presné podmienky dohody doposiaľ nie sú známe. Čínsky prezident Si Ťin-pching  však podľa AP v predošlých vyjadreniach uviedol, že je v záujme Číny, aby sa vakcíny stali “globálnym verejným statkom”. Čína sa pôvodne odmietla k aliancii pripojiť, pripomína AP.

Cieľom programu COVAX je, aby bohatšie krajiny pristúpili k nákupu potenciálnych vakcín a pomohli tak financovať ich distribúciu v chudobnejších krajinách. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa k tomuto programu pripojiť odmietla.