Politika Zahraničné

Čína sa sťažuje na dánsky denník za zverejnenie zástavy s koronavírusom

Na archívnej snímke z 27. októbra 2009 je budova novín Jyllands-Posten v Kodani. Zdroj: TASR / AP

KODAŇ – Čínske veľvyslanectvo v Dánsku požaduje ospravedlnenie od dánskeho denníka Jyllands-Posten, ktorý v pondelok uverejnil grafiku čínskej zástavy so symbolom koronavírusu namiesto zoskupenia piatich žltých hviezd na červenom pozadí. Informujú o tom noviny The Straits Times.

“Je to urážka Číny zraňujúca city čínskeho ľudu. Tento krok bez akejkoľvek sympatie a empatie dosiahol dno civilizovanej spoločnosti a prekročil etické hranice slobody prejavu. Vyjadrujeme silné rozhorčenie a požadujeme, aby si Jyllands-Posten a (karikaturista) Niels Bo Bojesen priznali vinu a verejne sa ospravedlnili,” uvádza sa v utorkovom vyhlásení čínskej ambasády v Kodani.

Jyllands-Posten spôsobil rozruch už aj v minulosti – v roku 2005 uverejnil niekoľko kreslených vtipov zosmiešňujúcich proroka Mohameda, čo vyvolalo v moslimskom svete protesty, ktoré si vyžiadali najmenej 50 mŕtvych. Vtedajší dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen situáciu označil za najhoršiu krízu Dánska od druhej svetovej vojny.

Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, si v Číne vyžiadal už 106 obetí na životoch a ďalších 4500 ľudí v krajine je preukázateľne infikovaných. Koronavírus spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Prípady nákazy postupne hlásia aj viaceré zahraničné štáty.