Politika Zahraničné

Čína vyzvala BR OSN na zmiernenie sankcií voči Severnej Kórei

Vo februári vo vietnamskom Hanoji stroskotal summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. Zdroj: SITA / AP

PEKING – Čína vyzvala v utorok Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (BR OSN), aby jednomyseľne prijala návrh rezolúcie, ktorú Peking vypracoval spolu s Moskvou s cieľom zmierniť niektoré sankcie voči Severnej Kórei. Informovala o tom agentúra AFP.

 

“Dialóg a kontakt by mali byť obnovené čo najskôr tak, aby sme sa dostali z mŕtveho bodu ešte pred tým, než rozhovory ešte viac ustrnú alebo sa dokonca zhoršia,” uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Rusko a Čína navrhli v pondelok zmiernenie sankcií voči Severnej Kórei vlastniacej jadrové zbrane, pod podmienkou, že režim bude dodržiavať rezolúcie BR OSN o denuklearizácii Kórejského polostrova.

Návrh, ktorý prekvapil viaceré diplomatické misie, sa objavil v ten istý deň, ako hlavný zástupca Washingtonu v rokovaniach so Severnou Kóreou kritizoval “nepriateľské” vyhlásenia Pchjongjangu.

Na Severnú Kóreu sú uvalené prísne sankcie Spojených štátov a OSN za jej jadrový program – chudobná krajina je však frustrovaná, lebo napriek tomu, že vyhlásila moratórium na testy jadrových zbraní a medzikontinentálnych balistických rakiet, úľav sa nedočkala.

V ruskom a čínskom návrhu sa píše, že BR OSN “prispôsobí sankcie voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) tomu, ako bude dodržiavať príslušné rezolúcie “. Text tiež zdôrazňuje, že je potrebné “zaujať kladný postoj voči žiadostiam Severnej Kórey o výnimky z existujúcich sankcií OSN, a to z humanitárnych dôvodov”.

Navrhovaný text tiež vyzýva na “okamžité obnovenie šesťstranných rozhovorov”, ktorých účastníkmi by mali byť Čína, obe Kórey, Spojené štáty, Rusko a Japonsko. Tieto rokovania o odstránení jadrových zbraní prebiehali v rokoch 2003 – 2009.

Výzva prišla v období, keď sú rokovania medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi do veľkej miery zastavené, pretože vo februári vo vietnamskom Hanoji stroskotal summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una.