Spoločnosť Zahraničné

Čína vyzvala svojich občanov, aby pre koronavírus odložili cesty do zahraničia

Zamestnanci balia ochranné rúška v továrni v meste Nan-tchung na východe Číny 27. januára 2020. Zdroj: TASR / AP

PEKING – Čína v utorok vyzvala svojich občanov, aby odložili cesty do zahraničia, ak nie sú nevyhnutné.

Toto odporúčanie bolo vydané “s cieľom chrániť zdravie a bezpečnosť Číňanov a cudzincov,” uvádza sa vo vyhlásení čínskeho imigračného úradu.

Ako informovala agentúra AFP, v texte vyhlásenia sa píše, že obmedzenie cezhraničného pohybu ľudí pomáha predchádzať výskytu nákazy a mať pod kontrolou jej ohniská.

Vyhlásenie bolo vydané v čase, keď Čína vyvíja veľké úsilie, aby zastavila šírenie koronavírusu, ktorému už v tejto krajine podľahlo vyše 100 ľudí.

Ako poznamenala agentúra AFP, v roku 2018 podnikli Číňania takmer 150 miliónov ciest do zahraničia. Existujú preto obavy, že výrazné zníženie počtu ciest do zahraničia z Číny by mohlo vážne zasiahnuť medzinárodný cestovný ruch.

Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Podľa najnovšej bilancie mu doteraz podľahlo najmenej 106 ľudí a ďalších 4500 ľudí v Číne je týmto koronavírusom preukázateľne infikovaných.

V súvislosti so šírením tejto nákazy Japonsko v utorok v noci začne s repatriáciou svojich občanov z čínskeho mesta Wu-chan, ktoré je epicentrom nákazy.

Ako informovalo japonské ministerstvo zahraničných vecí, prvé lietadlo do Wu-chanu prepraví aj ochranné pomôcky – masky a odevy, a to pre Číňanov i pre japonských štátnych príslušníkov.

Prvým spojom prepravia z Číny do Japonska asi 200 z celkovo 650 japonských občanov, ktorí žijú v tejto oblasti Číny a prejavili záujem o repatriáciu.

Evakuáciu svojich občanov pripravujú aj ďalšie krajiny, dodala AFP.

Rusko zatiaľ svojich občanov nachádzajúcich sa v Číne vyzvalo, aby zachovali pokoj, prejavili pochopenie pre situáciu v krajine, sledovali médiá a zostali v kontakte s ruskými zastupiteľskými úradmi.

Thajsko hlási 14 osôb nakazených koronavírusom

V Thajsku potvrdili šesť nových prípadov nakazenia novým koronavírusom, čím sa ich celkový počet v krajine zvýšil na 14. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na thajské ministerstvo zdravotníctva.

Vo všetkých šiestich prípadoch ide o čínskych turistov z provincie Chu-pej, ktorí prišli do Thajska pred niekoľkými dňami. Sú z mesta Wu-chan, považovaného za epicentrum šírenia vírusu. Ide o dve ženy a štyroch mužov vo veku 6-60 rokov. Päť zo šiestich nových prípadov sú členovia rodiny. Hospitalizovali ich v nemocnici v provincii Nontchaburí.