Spoločnosť Zahraničné

Číňania v zámorí sa vrátia chartermi, ázijské komunity čelia latentnému rasizmu

Zamestnanci pohrebných služieb sa dezinfikujú po manipulácii s obeťou vírusu v meste Wu-chan 30. januára 2020. Zdroj: TASR / AP

PEKING – Vláda v Pekingu má v úmysle najať lietadlá a čo najskôr nimi dopraviť zo zámoria do Číny občanov provincie Chu-pej, z ktorej sa rozšíril nový koronavírus 2019-nCoV.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí v piatok podľa agentúry AFP uviedla, že čínske vedenie pristúpilo k tomuto kroku vzhľadom na “praktické ťažkosti, ktorým v zámorí čelia obyvatelia provincie Chu-pej, najmä tí z (mesta) Wu-chan.”

Vyhlásenie ministerstva sa objavilo v čase, keď už niekoľko leteckých spoločností oznámilo, že zastavujú alebo obmedzujú lety do Číny. Niekoľko krajín vrátane Nemecka, Británie a USA medzičasom vyzvalo svojich občanov, aby sa vyhli cestovaniu do Číny.

Samotná Čína odporučila svojim občanom, aby odložili cesty do zahraničia a zrušili zahraničné skupinové zájazdy.

Po tom, ako sa obavy a panika z rozšírenia nákazy objavili aj v zahraničí, popredné osobnosti v čínskych komunitách v Taliansku, ale aj ďalších západoeurópskych krajinách upozornili tento týždeň na epizódy “latentného rasizmu”.

Niektorí jedinci z radov väčšinového obyvateľstva, ktorí sa boja nakazenia koronavírusom, totiž ľudí ázijského pôvodu – a to bez rozdielu – považujú za možných prenášačov ochorenia.