Zahraničné Politika

Činnosť britského parlamentu bude pozastavená do polovice októbra

Činnosť parlamentu bude pozastavená od pondelkového večera do 14. októbra. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – Britská vláda v pondelok potvrdila, že činnosť parlamentu bude pozastavená od pondelkového večera do 14. októbra. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

 

Hovorca premiéra Borisa Johnsona uviedol, že k pozastaveniu činnosti parlamentu dôjde nehľadiac na výsledok hlasovania o vládnom návrhu na vypísanie predčasných volieb, ktoré by sa mali konať budúci mesiac.

Podľa hovorcu sa vláda bude riadiť zákonom a premiér nebude žiadať ďalší odklad tzv. brexitu. “Premiér nebude požadovať odklad,” povedal hovorca na pravidelnom brífingu. “Ak to chcú poslanci vyriešiť, je tu ľahký spôsob – hlasujte dnes za vypísanie volieb a nechajte, nech rozhodne verejnosť,” uviedol podľa spravodajskej televíznej stanice Sky News.

Obe komory britského parlamentu — Dolná snemovňa i Snemovňa lordov — schválili minulý týždeň návrh zákona zaväzujúci premiéra Johnsona predložiť parlamentu na schválenie návrh dohody o brexite alebo nechať poslancov hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. Ak by to Johnson do stanoveného termínu (19. októbra) neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020.

Britský premiér však trvá na tom, že Spojené kráľovstvo musí opustiť EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej, s čím nesúhlasí ani opozícia, ani časť poslancov jeho vlastnej Konzervatívnej strany.

Johnsonovi kritici mu vyčítajú, že sa snaží využiť pozastavenie činnosti parlamentu na obmedzenie kritického posúdenia jeho plánov a že sa snaží docieliť brexit bez dohody k 31. októbru, pripomína agentúra DPA.