Domáce Top

Čínske lietadlo chce pristáť na Slovensku. Hygienik hovorí o riziku

Letisko M.R. ŠŠtefánika, Bratislava. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Čínske lietadlo žiada o udelenie povolenia na vykonanie charterového letu zo Šanghaja do Bratislavy a následne z Bratislavy do Pekingu. Na Slovensku by malo vyzdvihnúť humanitárnu pomoc v súvislosti s koronavírusom. V piatok (7. 2.) by malo zdravotnícky materiál previezť do Číny. Vláda v stredu vzala na vedomie informáciu Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR.

 

13:50 Aktualizované o vyjadrenie Petra Pellegriniho po rokovaní vlády

“Ide o nákladné lietadlo, ktoré by malo na Slovensku, na letisku v Bratislave, vyzdvihnúť humanitárnu pomoc, ktorú poskladali dokopy niektoré firmy, ktoré sú aj slovenské a pôsobia aj v Číne, a malo by niekoľko ton tejto pomoci odviezť späť do Pekingu,” poznamenal pred rokovaním vlády premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Let lietadla je naplánovaný tak, že by malo priletieť z Číny, naložiť náklad v Bratislave a odletieť do Číny. Ministerstvo dopravy posúdilo žiadosť o udelenie povolenia, vyzvalo čínskeho leteckého dopravcu, aby doplnil chýbajúce dokumenty a informovalo aj útvar vedúceho hygienika rezortu aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Pellegrini zdôraznil, že rozhodujúca je bezpečnosť občanov SR. “Spolu s hlavným hygienikom dnes chcem rokovať o tom, či vedia spolu s letiskom pripraviť taký spôsob vybavenia lietadla, aby lietadlo, samozrejme, bolo nejakým spôsobom odizolované od iných častí letiska, aby ľudia, ktorí prídu do kontaktu s posádkou alebo so samotným lietadlom, mali všetky ochranné pomôcky a nedošlo k nejakému ohrozeniu života a zároveň musíme vedieť od príletu po odlet, kde by tá posádka bola, či prespí v lietadle alebo niekde,” podotkol premiér. Ak by však v tom mala SR istotu, nebolo by podľa neho fér, aby Slovensko bránilo odviezť humanitárnu pomoc do Číny.

Riziko

Rezort dopravy priblížil, že podľa čínskeho leteckého dopravcu ide o humanitárnu pomoc pre Čínsku ľudovú republiku, pričom odosielateľom je slovenské združenie firiem, ktoré boli požiadané miestnou vládou mesta Cangzhou (7,5 milióna obyvateľov) o pomoc pri zabezpečení zdravotníckeho materiálu v boji proti koronavírusu.

Posádka letu bude mať podľa MDV odpočinok v Bratislave, keďže z Bratislavy poletí rovnaká posádka, ako tá, ktorá bude letieť do Bratislavy. Odpočinok je potrebný vzhľadom na predpisy upravujúce obmedzenia letového času a času v službe. “Dopravca informoval, že posádka v počte sedem ľudí by mala prespať v hoteli pri letisku. Po komunikácii s útvarom vedúceho hygienika rezortu ministerstva dopravy to bolo vyhodnotené ako riziko a bolo im ponúknuté prenocovanie na palube lietadla,” konštatuje ministerstvo. Letisko v Bratislave zatiaľ neudelilo čínskemu leteckému dopravcovi sloty, čaká na udelenie povolenia, ktoré môže vydať ministerstvo dopravy.

Premiér Peter Pellegrini. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Môžu pristáť

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní vlády uviedol, že lietadlo môže u nás pristáť. Má to však podmienku. “Ak posádka bude súhlasiť, že prenocuje a ten povinný oddych absolvuje priamo vo svojom lietadle, tak povolenie na pristátie dostanú,” priblížil. Takéto odporúčanie dostalo od vlády aj ministerstvo dopravy, ktoré môže vydať povolenie. Podmienkou podľa Pellegriniho bude tiež to, aby bolo lietadlo odstavené v časti letiska, kde bude plne pod kontrolou. Zároveň by malo byť garantované, že tí, ktorí budú s lietadlom v kontakte, budú vybavení všetkými ochrannými prostriedkami.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) zdôraznil, že by mali byť dodržané všetky podmienky na zabránenie toho, aby sa vírus rozšíril. “Lietadlo bude na tú jednu noc, čo si piloti musia odpočinúť, strážené, jednoducho, aby sa náhodou niekto z toho lietadla nedostal von,” dodal.