Politika Zahraničné Top

Čínsky prezident uviedol novú správkyňu

HONGKONG – Čínsky prezident Si Ťin-pching v sobotu oficiálne uviedol do funkcie novú správkyňu Hongkongu Carrie Lam. Politička, ktorej inaugurácia sa konala presne v deň 20. výročia osamostatnenia sa bývalej britskej kolónie, je prvou ženou v tejto funkcii. Lam spolu so svojím kabinetom prisahali, že budú slúžiť Číne a Hongkongu a budú dodržiavať miestnu ústavu.

Si Ťin-pching vo svojom príhovore počas inaugurácie uviedol, že je Hongkong slobodnejší ako nikdy predtým. Zároveň však varoval pred ohrozovaním jeho politickej stability, ako aj stability Číny, ktoré nazval absolútne neprípustným činom. “Každý pokus o ohrozenie zvrchovanosti a bezpečnosti Číny, spochybňovanie moci ústrednej vlády alebo využitie Hongkongu na vykonávanie infiltračných a sabotážnych aktivít proti pevnine je akt, ktorý prekračuje červenú čiaru a je absolútne neprípustný,” povedal. Slávnostné uvedenie Lam do funkcie správkyne uzavrelo prezidentovu trojdňovú návštevu Hongkongu, ktorý ho navštívil po prvý raz od vtedy, ako sa v roku 2012 stal najvyšším politickým predstaviteľom Číny. Si Ťin-pching opustil Hongkong v sobotu v obedňajších hodinách.

Inauguráciu a oslavy výročia, ktoré po nej nasledovali, sprevádzali strety medzi opozičnými aktivistami a obhajcami súčasného režimu, ktoré boli od miesta slávností vzdialené asi kilometer. Ako informuje BBC, polícia už niekoľko demonštrantov zatkla. Podľa zástupcov prodemokratickej strany Demosisto strážcovia zákona zadržali jej piatich členov a ďalších štyroch z Ligy sociálnych demokratov.