Politika Zahraničné

Čínsky zákon o národnej bezpečnosti ohrozuje občianske slobody Hongkončanov, tvrdí OSN

Zdroj: TASR / AP

ŽENEVA – Čínsky zákon o národnej bezpečnosti predstavuje “vážne riziko” pre občianske slobody v Hongkongu a porušuje medzinárodné právne záväzky, upozornili v liste zverejnenom v piatok osobitní spravodajcovia OSN pre ľudské práva. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Niektoré časti tohto kontroverzného zákona “zjavne kriminalizujú slobodu vyjadrenia či akúkoľvek formu kritiky” voči Číne, uviedli experti z OSN.  “Zákon o národnej bezpečnosti… predstavuje vážne riziko, že tieto základné slobody a zákony zabezpečujúce riadny súdny proces môžu byť porušené,” napísali odborníci z OSN.

Zákon, ktorý parlament v Pekingu schválil 30. júna, môže podľa OSN “neprípustným spôsobom zasahovať do práv, akými sú sloboda vyjadrenia názoru, sloboda prejavu a sloboda pokojného zhromažďovania”. OSN vyzvala na vymenovanie nezávislej osoby, ktorá preverí, či je predmetný zákon v súlade s čínskymi záväzkami v oblasti ľudských práv. Sporný zákon zakazuje viacero skutkov pokladaných za aktivity smerujúce k odtrhnutiu Hongkongu od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči ústrednej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus. Previnilcom hrozia väzenské tresty od troch do desiatich rokov a v najhorších prípadoch aj doživotie.

Podľa kritikov nový zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp “jedna krajina, dva systémy”.