Politika Domáce Top

Cirkus na poslednej schôdzi parlamentu. A veľká hádka Danka s Matovičom

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Posledná schôdza parlamentu začala zostra. Dôvodom bol návrh troch poslaneckých koaličných klubov, aby sa vypustila väčšina návrhol a rokovalo sa iba o jednom – ktorý vetovala prezidentka. Počas schvaľovania programu sa ale medzi predsedom NR SR Andrejom Dankom a opozičnými poslancami strhla slovná potýčka. Opozícii sa nepáčilo, že by boli vyradené všetky ich návrhy zákonov. Danko okrem iného povedal, že má už všetkých plné zuby. 

 

Aktualizované 15:30 o návrh Ondreja Dostála na začatie disciplinárneho konania

Poslanci sa dnes po dlhých týždňoch vrátili do parlamentných lavíc. Na programe bolo 66 bodov, napokon z nich ostal iba jeden, o ktorom rokujú. Vyradenie všetkých ostatných si schválili na návrh troch poslaneckých klubov – koaličných. Rokuje sa tak iba o bode programu, ktorý vetovala prezidentka – o pozemkových úpravách. Neprešiel ani jeden z pozmeňujúcich návrhov opozičných poslancov. Tí napríklad navrhovali, aby sa riešilo elektronické mýto, ktoré vo veľkom teraz riešia autodopravcovia, ktorí sa vyhrážajú generálnym štrajkom, alebo aby si všetci poslanci, ktorí budú hlasovať za skrátenie programu, siahli na plat a nepoberali mzdu za tri mesiace. Napokon sa navrhlo aj to, aby všetkým poslancom dali povinne “fúkať” a výsledky zverejnili.

Už počas prvého hlasovania sa poslanci začali búriť a vykrikovať na predsedajúcich, v sieni nastal ruch a krik. Túto situáciu striedali niekedy humorné situácie. Dôvodom bolo najmä to, že sa predseda parlamentu Andrej Danko veľakrát zakoktal pri čítaní. Z poslaneckých lavíc sa začali ozývať hlasy, nech po ňom čítanie procedurálnych návrhov preberie niekto iný. Situáciu vyostril predseda OĽaNO Igor Matovič. Ten k šéfovi parlamentu prišiel s papierom, kde bolo napísané “On je ožratý” a bola na ňom nakreslená aj šípka, ktorá smerovala k Dankovi.

Mám vás plné zuby

Vtedy nastala slovná potýčka medzi Matovičom a Dankom. Danko začal Matovičovi vyčítať, že rok nechodil do práce a vyzýval ho, aby si išiel sadnúť na miesto. Matovič si protestne sadol pred Danka. “Pán poslanec, prosím Vás, sadnite si na miesto. Ide z vás zloba a nenávisť. Sadnite si na miesto a buďte ticho,” povedal Danko počas toho, ako sa Matovič poberal na svoje poslanecké miesto. Následne začal v pléne hluk. “A už vás mám všetkých plné zuby,” povedal Danko. “Som rád, že končí toto volebné obdobie a tohto blázna už neuvidím,” skonštatoval Danko na adresu Matoviča.

Okrem toho praskli Dankovi nervy aj pri Martinovi Poliačikovi (nezaradený). Po slovnej potýčke mu povedal, aby si išiel kričať do Prezidentského paláca. Rovnako povedal, že k prezidentke Zuzane Čaputovej nemá úctu, pretože palác slúži “feťákom”. Poliačik následne navrhol procedurálny návrh, aby sa Danko išiel ospravedlniť prezidentke, ktorá je najvyšším ústavným činiteľom a ju urazil. Danko napokon o návrhu nedával hlasovať.

Dankove slová na adresu prezidentky budú mať zrejme dohru aj na mandátovom výbore, kde podal návrh na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi NR SR opozičný poslanec Ondrej Dostál. “Za jeho hulvátske výroky, ktoré pred chvíľou predniesol v parlamente na adresu pani prezidentky Zuzany Čaputovej,” píše na sociálnej sieti. V liste, ktorý poslanec poslal na parlamentný výbor, sa okrem iného domnieva, že Andrej Danko svojim výrokom urazil prezidentku. “Dopustil sa tak konania, za ktoré by mu mal mandátový a imunitný výbor NR SR odporučiť, aby sa pani prezidentke ospravedlnil,” konštatuje.