Domáce Politika Spoločnosť Top

Cirkus v parlamente pár dní pred voľbami. Poslanci sa k rokovaniu opäť nedostali

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Pár dní pred voľbami nastal opäť cirkus v parlamente. Tentokrát sa podeň podpísali nezaradení poslanci strán PS a Spolu Miroslav Beblavý, Simona Petrík, Alan Suchánek, Martin Poliačik a Viera Dubáčová, ktorí sa rozhodli bojkotovať otvorenú schôdzu. Tú sa 77 hlasmi podarilo otvoriť aj 11 dní pred voľbami, následne ale musela byť presunutá na dnešné ráno. Situáciu to však nevyriešilo. 

 

Vyhlásenia, výzvy, ani prosby nepomohli. Napriek snahe opozičných a niektorých koaličných poslancov, aby sa mimoriadna schôdza, na ktorej sa budú v skrátenom legislatívnom konaní prerokovávať sociálne balíčky z dielne Smeru a SNS, ani neotvorila, sa opak stal pravdou. 77 poslancov včera rozhodlo, že aj pár dní pred voľbami, keď vrcholí politická kampaň, zasadnú do lavíc. Tí boli najmä z radov Smeru-SD, SNS, ĽSNS. Prekvapivo sa medzi nimi objavili aj siedmi odídenci z SaS – Ľubomír Galko, Natália Blahová, Jozef Rajtár, Renáta Kaščáková, Radoslav Pavelka, Vladimír Sloboda a Miroslav Ivan.

Vysvetlili, že tak spravili preto, lebo sú v práci a chceli sa vyjadriť k tomu, čo si o návrhoch myslia. Ozvali sa však aj hlasy hovoriace o volebnej korupcii. Bez nich by sa totiž schôdza ani neotvorila, pretože by parlament nebol uznášaniaschopný.

Schôdzu pomohli otvoriť aj Jozef Rajtár, Natália Blahová a Ľubomír Galko. Jana Kiššová (vľavo vzadu) sa neprezentovala. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Naopak, pre iný postup sa rozhodli poslanci okolo Miroslava Beblavého, ktorí blokovali rečnícky pult. Začali s tým včera krátko po otvorení schôdze a pokračovali počas celej noci. Chcú tak dosiahnuť, aby schôdza nepokračovala a aby sa na jej zákonnosť pozrel Ústavný súd. V parlamente aj spali. Isté formy protestov plánujú aj na dnešný deň. “Sme pripravení urobiť aj dnes všetko, čo sa dá, aby sme Ficovi s Kotlebom a Dankom zabránili zruinovať Slovensko 10 dní pred voľbami. Držte nám palce,” napísal Miroslav Beblavý na sociálnej sieti.

Predseda parlamentu dal blokujúcich poslancov ráno najskôr zo sály vykázať. Keď však títo aj naďalej blokovali rečnícky pult, rozhodol sa schôdzu opäť prerušiť. Pokračovať by mala zajtra (t.j. vo štvrtok) o 9:00.

Kritický Smer

Glob.sk zisťoval, ako na situáciu ohľadom prerušovania schôdze reagujú kolegovia šiestich poslancov. Predseda najsilnejšej parlamentnej strany Robert Fico nemal na situáciu v parlamente, ktorú spôsobili protestujúci poslanci, pekného slova. “Táto schôdza je absolútne legitímna. Je to veľké sklamanie, čo predvádzali do rána opoziční poslanci. To, že zneuctievali rečnícky pult, je neakceptovateľné. Sú to čistí blázni. To, čo je tu dnes, už nemá nič spoločné s demokraciou. Je to jedna obrovská hanba na pleciach celej opozície,” povedal Fico. Podľa neho je nezmyslom aj to, aby sa Ústavný súd zaoberal aktuálnou schôdzou. “Nič nie je protiústavné,” vyjadril sa Fico a dodal, že podľa neho sú splnené podmienky na rokovanie v skrátenom režime. “Právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe je základné ľudské právo. Ak sú ohrozené práva ľudí, máme právo na takýto postoj,” myslí si Fico.

Podľa Ľubomíra Petráka z koaličného Smeru-SD protestujúci poslanci situáciu využili, nakoľko neexistuje stráž, ktorá by ich mohla z rokovacej miestnosti vyviesť. Nechce ale tipovať, ako dlho budú takto postupovať. “Je to otázka predvolebnej stratégie, zrejme aj do volieb. Riešením by bolo, keby naša vážená opozícia dopriala ľuďom 13. dôchodok, aby im dopriali zvýšené prídavky,” konštatoval Petrák. Ako dodal, zákony na schôdzu predložili až teraz z toho dôvodu, “lebo sa venovali iným opatreniam”. Vyjadril sa aj k iniciatíve nespokojných poslancov, ktorí chcú dať zákonnosť schôdze preskúmať na Ústavný súd. “Na Ústavný súd si môžu dať čo chcú. Môj osobný názor ale je, že by sa mal zaoberať iba otázkami, či bol ten-ktorý zákon schválený s Ústavou alebo nie. Na to je ale potrebné, aby prebehla schôdza,” uzavrel.

Vytočený Danko a “špindíra” Poliačik

“Počas týchto troch rokov aj keď nastala situácia, v ktorej poslanci porušili rokovací poriadok, vždy ctili upozornenie a aj ten najväčší rebel Igor Matovič (OĽaNO) vždy opustil rokovaciu sálu,” skonštatoval Andrej Danko. Dodal, že NR SR nemá žiadnu stráž, ani iný inštitút, ktorý by poslancov vyviedol z rokovacej sály.

Podľa jeho slov ho mrzí, že si koalícia neparlamentných strán PS-Spolu myslí, že kopírovaním Matoviča budú originálni. Na ich výzvu, aby sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR, reagoval tým, že tak môže urobiť až s konkrétnym schváleným zákonom. V tom, aby sa naň obrátili oni, im vraj zabrániť nemôže.

Správanie nezaradených poslancov v pléne označil za neskutočnú hanbu. V súvislosti s fotografiami, ktoré nezaradený poslanec Martin Poliačik uverejnil na sociálnej sieti, dodal, že “len zvery jedia pod rečníckym pultom. Len takíto ľudia dehonestujú NR SR a potom hovoria, že k nej majú úctu.” Poliačika nazýval rôznymi prívlastkami – “šmochtoš” alebo “špindíra”.

Výsledky grémia

Na rovnakej tlačovej konferencii informoval Dušan Jarjabek novinárov o výsledku poslaneckého grémia. V ňom povedal, že sa ho zúčastnili zástupcovia takmer všetkých parlamentných strán, pričom ani jedna z nich nepodporila šiestich opozičných poslancov v ich krokoch. V súčasnosti sa podľa jeho slov hľadajú technické riešenia, aby mohla schôdza riadne pokračovať.

Podľa podpredsedu poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Petra Pčolinského sa na grémiu zhodli, že v súčasnosti nie je právne alebo legislatívne riešenie tejto situácie. Podotkol, že na Slovensku nie je parlamentná stráž ako inštitút, ktorý by vedel “vyviesť” poslancov. Pčolinský zároveň uviedol, že predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) by mal mať ešte v stredu poobede stretnutie, na ktorom sa bude hľadať technické riešenie. “Myslím si, že do zajtra možno niečo vymyslia. Možno navrhnú, aby Národná rada niečo odhlasovala,” poznamenal Pčolinský s tým, že sa môže odhlasovať napríklad prerušenie schôdze alebo aj to, že sa požiada Úrad pre ochranu ústavných činiteľov, aby v prípade potreby zakročil.

Andrej Danko povedal, že má riešenia, ktoré potrebuje odkomunikovať z hľadiska technických vecí, aby schôdza mohla prebiehať. Rovnako má niekoľko stretnutí ohľadom zmien týkajúcich sa rokovacieho poriadku. Poslancov o tom mal informovať na poslaneckom grémiu.

Proti sú už aj ich kolegovia

Kriticky sa ku konaniu svojich opozičných kolegov vyjadril aj podpredseda parlamentu za SaS Martin Klus. “Úprimne, nie som nadšený, že práve takto končíme volebné obdobie. Som zvedavý, čo bude zajtra,” povedal. Podľa jeho názoru ale môžu protestujúci poslanci vytvoriť akýsi precedens do budúcna, ktorý budú využívať aj iné strany. Dodal, že je na mieste zamyslieť sa nad tým, ako upraviť rokovací poriadok, aby sa podobné veci nediali. Na záver uviedol, že mali pripravenú inú taktiku: “Chceli sme kolegom zo Smeru, SNS, ale aj Kotlebovcom ukázať, kde zmizlo niekoľko miliárd eur za posledných 12 rokov.” Rovnako kritikou nešetril ani na adresu svojich bývalých straníckych kolegov, ktorí včera pomohli otvoriť schôdzu.“Vykopali si svoj vlastný politický hrob. Ja osobne som aj politicky, aj ľudsky znechutený, že niečo také dokázali urobiť,” povedal Klus.

K prerušeniu schôdze pre blokáciu rečníckeho pultu sa vyjadril aj Ján Budaj z OĽaNO. “Je to ich predvolebná taktika. Myslím si, že chcú len zabrániť škodám, ktoré by spôsobila vládna koalícia,” skonštatoval. To, či je blokácia dobrým krokom, nechce posudzovať. Rokovaciemu poriadku vytkol, že nemyslí na zjednanie poriadku v sále. O jeho zmene by ale nepredbiehal.

Rovnako kriticky sa vyjadril aj predseda opozičnej strany Sme rodina. Podľa jeho slov by takáto forma protestu bola dobrá iba na prvý deň, následne to už nemá zmysel. “Pokračovať v tomto tempe až do volieb by bola psychiatra. Mám za to, že by sa mali normálne prerokovať tieto zákony. A ak sa im nepáči, nech vystúpia. Toto už je ale moc,” povedal Kollár. Poukázal aj na to, že aj iné vlády si pri mimoriadnych schôdzach dali na zákony skrátené legislatívne konanie. “Som veľmi nešťastný, že pán Galko a Rajtár pomohli schôdzu otvoriť. Ale už keď je raz otvorená, tak sa správajme zodpovedne a poďme ich prerokovať,” povedal následne.

Ako s Ústavným súdom?

Podľa ústavného právnika Petra Kresáka platí, že keď sa podá návrh na preskúmanie zákonnosti parlamentnej schôdze, nevidí dôvod na to, aby sa ním Ústavný súd zaoberal. “Považujem to skôr za politickú vec. Z právnej stránky takýto návrh nemá nádej na úspech. Vlastne ani nechápem, čo chcú podať. 30 poslancov môže podať návrh na preskúmanie ústavnosti zákona. Ale v takom stave zatiaľ nie sme, nič nebolo schválené,” povedal. Ako ďalej vysvetlil, neexistuje v zákone, v Ústave SR, ani v rokovacom poriadku, že by sa napadlo otvorenie schôdze. “Nie je možné napadnúť konanie, iba jeho výsledok,” vysvetlil. Ako ale dodal, nemyslí si, že nie je dôvod na to, aby sa riešili zákony v skrátenom legislatívnom konaní. “Pokiaľ máme problém s tým, o čom sa rokuje, a ten (zákon) bude schválený, tak právne čistou cestou je, aby sa poslanci, vláda, generálny prokurátor alebo prezident obrátili na Ústavný súd a napadli ústavnosť platného účinného zákona. Ale skôr nie,” uzavrel.

Nepochopiteľné skrátené legislatívne konanie

Schôdza sa má venovať téme 13. dôchodku, dvojnásobnému prídavku na dieťa, zrušeniu diaľničných známok a Istanbulskému dohovoru.

O zákonoch sa má rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní. To znamená, že sa preskočí potrebná postupnosť, teda pripomienkové konanie, avšak samotní poslanci o návrhoch budú diskutovať a následne hlasovať. Viaceré inštitúcie a organizácie ale hovoria o nezákonnom kroku. Nevidia totiž dôvod na to, aby boli zákony prerokované v zrýchlenom konaní. Pre zvolanie schôdze sú podané aj trestné oznámenia pre volebnú korupciu.

Správu budeme aktualizovať.

Mohlo by vás zaujímať