Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Čísla nakazených na koronavírus opäť rapídne stúpli. Najviac v dvoch významných mestách

Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Na Slovensku v utorok (28. 7.) pribudlo 41 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2296 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2245 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

 

Aktualizované 11:15 o stanovisko Úradu verejného zdravotníctva

 “Pozitívne testovanie bolo zachytené v okresoch Bratislava (14), Košice (8), Prievidza (7), Myjava (2), Veľký Krtíš (2), Žilina (2), Martin (2), Nové Mesto nad Váhom (1), Spišská Nová Ves (1), Dunajská Streda (1) a Trenčín (1),” spresňuje na sociálnej sieti ministerstvo zdravotníctva. Pozitívne testovaní boli ľudia vo veku od deväť do 67 rokov.

Počet vyliečených pacientov na Slovensku stúpol o ďalších 16. Spolu je tak v krajine z ochorenia COVID-19 vyliečených 1660 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 25 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú dvaja ľudia, podporu umelej pľúcnej ventilácie nepotrebuje žiadny človek s ochorením COVID-19. Počet úmrtí ostáva na čísle 28.

Prípady sú najmä zo zahraničia

Nahlásených 41 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 za utorok (28. 7.) je zväčša importovaných zo zahraničia, alebo sa vyskytli medzi dohľadanými kontaktmi už potvrdených prípadov. V niektorých prípadoch sa ešte uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie. Uviedol to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na sociálnej sieti. Väčší počet nahlásených potvrdených prípadov ochorenia za utorok zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prievidzi, Košiciach a Bratislave. ÚVZ SR doplnil, že osoby, ktoré prišli zo zahraničia, do obdržania výsledkov testov, rešpektujúc aktuálne nariadenie úradu, zostali v domácej izolácii.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva sledujú epidemiologickú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti a prijímajú všetky potrebné protiepidemické opatrenia na lokálnej úrovni. ÚVZ SR pripomína, že stále je potrebné správať sa zodpovedne, rešpektovať aktuálne platné opatrenia a dbať na účinné hygienické pravidlá, ako je dôkladné umývanie rúk, sociálny odstup od cudzích osôb, respiračná hygiena, nosenie rúšok v interiéroch, v preplnených priestoroch, vo verejnej hromadnej doprave, na miestach s vyššou koncentráciou ľudí a podobne. Úrad tiež odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia a organizovanie veľkých rodinných osláv, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí z rôznych oblastí Slovenska alebo aj zo zahraničia.