Čistky v detskej nemocnici stále neskončili. Malí pacienti teraz prídu aj o potrebnú finančnú pomoc

BRATISLAVA – Najskôr sa to začalo výmenou starého vedenia za nové. Teraz musí z detskej nemocnice v Bratislave odísť aj ďalší subjekt. Čistky, ktoré zažíva v posledných týždňoch Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) nemajú u zamestnancov či lekárov pochopenie. Malí pacienti ale tentokrát prídu o nemalú pomoc, ktorú im poskytovalo občianske združenie NÚDCH Deťom. Hlavní aktéri však opäť hovoria o nejasných okolnostiach rozhodnutia a motívoch, ktoré k tomu viedli.

 

Občianske združenie NÚDCH Deťom pôsobilo na pôde detskej nemocnice v Bratislave rok. Za ten čas sa mu podarilo získať pre malých pacientov a nemocnicu pomoc v hodnote milión eur. V minulosti zabezpečilo združenie balíčky k Dňu detí, zorganizovalo charitatívny bazár Medvede deťom, prostredníctvom ktorého sa vyzbieralo viac ako 12-tisíc eur či zúčastnilo sa na chratatívnom behu No finish line, aby podporilo projekt na vytvorenie terapeutického ihriska. Podobným aktivitám, ktoré zabezpečovalo toto združenie, má čoskoro v NÚDCH odzvoniť. 

Združenie totiž obrdžalo výzvu, aby ukončilo svoju činnosť na pôde najväčšej detskej nemocnice, aj aby zmenilo svoj názov i sídlo. Na vykonanie týchto zmien majú 30 dní.  „Nerozumieme tomuto kroku, pretože za posledný rok sme dokázali pre nemocnicu vybaviť v rámci rôznych projektov a sponzorov materiálnu a technickú pomoc za takmer 1 milión eur. Keďže sme činnosť v združení robili aj ako zamestnanci, nevyplácali sme si žiadne mzdy a tak každé jedno euro išlo pre detských pacientov, ale aj pre zamestnancov nemocnice,” povedala zakladateľka a predsedníčka občianskeho združenia NÚDCH Deťom Zuzana Čižmáriková. 

Občianske združenie NÚDCH Deťom pomohlo nemocnici získať finančné prostriedky aj materiálne zabezpečenie. Zdroj: Nemocnica deťom

Nečakali to

Rozhodnutie o ukončení činnosti malo občianske združenie obdržať bez udania dôvodu. ,,NÚDCH ako organizácia zakladá vlastné občianske združenie a je celkom prirodzené, že vo svojom názve bude uvedený názov inštitúcie a rovnako logo nemocnice. Týmto krokom chceme zabrániť duplicite a nedorozumeniam v očiach verejnosti. Táto skutočnosť nezasahuje do činnosti vami spomenutého občianskeho združenia,” reagovala pre Glob.sk hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická. Na pôde NÚDCH však pôsobí ďalších 19 občianskych združení, ktoré rovnako pomáhajú detským pacientom. Na otázku, či nové vedenie plánuje ukončiť činnosť aj ostatných združení, NÚDCH nereagoval.

V detskej nemocnici funguje niekoľko občianskych združení, ktoré pomáhajú malým pacientom spríjemniť liečbu. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Nemali na výber

Ministerstvo zdravotníctva odmietlo situáciu v NÚDCH komentovať. ,,V uvedenej veci ide o autonómne rozhodnutie daného zdravotníckeho zariadenia. Ministerstvo zdravotníctva preto nemá dôvod uvedené komentovať,“ povedala pre Glob.sk hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Na naliehanie nového vedenia detskej nemocnice sa občianske združenie NÚDCH Deťom premenovalo na Nemocnica deťom. Svoje aktivity neplánujú vzdať a zakladateľka hovorí o ďalšom rozširovaní pôsobnosti združenia. „Na jednej strane sa vám bez dôvodu zavrú jedny dvere, na strane druhej sa otvoria nové možnosti, ktoré sú neskutočne inšpiratívne. Už teraz sa tešíme na nové projekty. Nemocnice majú o našu pomoc záujem a rovnako sponzori sa k zmene postavili veľmi pozitívne a budú radi podporovať aj deti mimo Národného ústavu detských chorôb,“ uzavrela zakladateľka združenia Čižmáriková.

Občianske zruženie rozšíri svoje aktivity vo viacerých slovenských nemocniciach. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Skončili aj iní

Svoje stoličky museli po siedmich rokoch opustiť aj už bývalý generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela spolu s medicínskou riaditeľkou Zuzanou Laluhovou Striežencovou a ekonomickým riaditeľom Pavlom Petríkom. Rovnako, ako v prípade zrušenia činnosti občianskeho združenia, ani oni nepoznali dôvod náhleho odvolania. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) však neskôr tento krok zdôvodnil a hovoril o nehospodárnych opatreniach inštitúcie. ,,Pri svojich rozhodnutiach sa šéf rezortu zdravotníctva riadi základnými piliermi, ktoré si stanovil aj do programového vyhlásenia vlády. A to je transparentnosť, nulová tolerancia voči korupcii, prístup k informáciám, rozhodovanie na základe kvalitných dát, efektívne vynakladanie zdrojov či inklúzia laickej a odbornej verejnosti,” uviedla hovorkyňa rezortu ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zvrátiť odvolanie pôvodného vedenia detskej nemocnice sa snažili nielen samotní zamestanci zariadenia, ale aj kolegovia – lekári i slovenskí umelci ako Matúš Jakabčic, Luboš Šrámek, Martin Valihora, Anton Šulik, Natalia Germani, Anita Soul, Eugen Vizvary, Igor Kmeťo, Suzie Hronec či Rytmus. Spisovali sa petície, posielali sa otvorené listy ministrovi, avšak bez úspechu. Najväčšia detská nemocnica na Slovensku a v strednej Európe má v týchto dňoch už nové vedenie.

V NÚDCH skončil generálny riaditeľ Ladislav Kužela (vľavo) a medicínska riaditeľka Zuzana Laluhová Striežencová. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Mohlo by vás zaujímať:

Viac o téme: činnosť, čistky, deti, detská nemocnica, Ladislav Kužela, lekári, Marek Krajčí, minister zdravotníctva, Ministerstvo zdravotnictva SR, názov, nemocnica, Nemocnica deťom, NÚDCH, NÚDCH Deťom, občianske združenie, OĽaNO, otvorené listy, pacienti, petície, pomoc, sídlo, umelci, vedenie, výmena, zamestnanci, žiadosť, zmena, zrišenie

Súvisiace články