Domáce Spoločnosť

Čižnár zatiaľ o sťažnostiach obhajcov voči obvineniam sudcov rozhodnúť nemohol

Jaromír Čižnár. Zdroj: TASR / Andrej Galica

BRATISLAVA – Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zatiaľ nemohol rozhodnúť o sťažnostiach obhajcov voči uzneseniu o vznesení obvinenia v prípade sudcov zadržaných v rámci policajnej akcie Búrka.

 

“Doposiaľ rozhodnuté nebolo, pretože sú stále postupne doručované písomné odôvodnenia sťažností jednotlivých obvinených, na čo majú zo zákona nárok. Následne bude o týchto sťažnostiach bezodkladne rozhodnuté,” uviedla v utorok pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. Niektoré z písomných odôvodnení sťažností boli doručené v pondelok (6. 4.)

Pre TASR písomné odôvodnenia podanej sťažnosti voči uzneseniu o vznesení obvinenia potvrdil v utorok obhajca Peter Filip. Ten aktuálne zastupuje podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu U. a sudkyňu Okresného súdu (OS) Bratislava I Angelu B. Rovnako podanie sťažnosti potvrdil aj obhajca Ondrej Mularčík, ktorý zastupuje bývalého sudcu Krajského súdu v Bratislave Richarda M., a aj obhajca Peter Erdös, ktorý zase zastupuje bývalú štátnu tajomníčku Moniku J. Tá je od 20. marca po rozhodnutí NS SR definitívne stíhaná väzobne. Ako pre TASR v utorok uviedol Erdös, písomné odôvodnenie sťažnosti podal už 13. marca. Sťažnosti podali aj ďalší obhajcovia.

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali 11. marca ráno 13 sudcov. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Medzi zadržanými boli okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana K.

Následne Ústavný súd SR v Košiciach 12. marca dal súhlas na väzobné stíhanie v prípade piatich sudcov. O ich väzobnom stíhaní a väzobnom stíhaní ďalších troch civilných osôb rozhodoval najskôr Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, 14. marca. NS SR potom na svojom verejnom zasadnutí 19. marca napokon nezobral do väzby sudkyňu OS Bratislava V Zuzanu M., ktorá je obvinená zo zločinu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Do väzby nezobral odvolací súd ani podnikateľa Ladislava M., obvineného z podplácania. V prípade Miriam R. vzal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sťažnosť voči rozhodnutiu ŠTS späť.

Následne 20. marca NS SR na neverejnom zasadnutí rozhodol, že Monika J., Eugen P., Denisa C., Richard M. a Miroslav M. ostávajú vo väzbe.