Zahraničné Top

Clintonová v prípade zvolenia za prezidentku sľubuje porážku IS

TULSA – Bývalá ministerka zahraničných vecí a prvá dáma USA Hillary Clintonová vyhlásila v piatok pred svojimi podporovateľmi v Oklahome, že ako jediná spomedzi uchádzačov o prezidentskú funkciu má pripravený špecifický plán umožňujúci porážku teroristickej skupiny Islamský štát (IS). Snažila sa pritom poukázať na svoje skúsenosti v zahraničnej politike, informuje agentúra

“Ostatní (prezidentskí kandidáti) majú plno rečí, chrlia všetky tieto postupy. Ale ja som bola v situačnej miestnosti Bieleho domu, viem, čo si to bude vyžadovať, a zachovám bezpečnosť Ameriky,” povedala Clintonová, ktorá sa uchádza nomináciu Demokratickej strany v budúcoročných prezidentských voľbách.

Podľa AP sa týmto spôsobom snažila osloviť voličov na “teritóriu republikánov”, ktorých kandidáti obviňujú demokratického prezidenta Baracka Obamu zo slabej odozvy na vzostup IS a v postupe Bieleho domu hľadajú spojitosť s niekdajším pôsobením Clintonovej v zahraničnej politike. Clintonová chce ponúknuť obsiahly plán rozloženia IS pomocou leteckých, pozemných, ako aj kybernetických operácií. Svoju stratégiu ochrany vnútornej bezpečnosti USA plánuje predstaviť v priebehu nasledujúceho týždňa.

Clintonová zopakovala, že v prípade svojho zvolenia za prezidentku nevyšle do oblastí pôsobenia IS americké pozemné sily, keďže by to podľa nej “nebolo múdre” a išlo by o postup, ktorý si teroristi želajú.