Domáce Kultúra Spoločnosť Top

VIDEO Človek, ktorý pre slovenskú kultúru urobil veľmi veľa. Velikán humoru oslavuje jubileum

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Herec, dramatik, režisér, textár, spevák, konferencier a milovník golfu Milan Lasica dnes oslavuje okrúhle jubileum – 80 rokov.

 

Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene. Časť detstva strávil v Pliešovciach. Po maturite na bratislavskom gymnáziu začal v roku 1957 študovať dramaturgiu a divadelnú vedu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Štúdium ukončil v roku 1962.

Najviac si umelca verejnosť spája s humoristom Júliusom Satinským. Táto dvojica celé roky rozosmievala divákov v Čechách aj na Slovensku originálnym humorom. ,,Človek už vymyslel aj umelý chrup, aj umelú hmotu, aj umelú ženu, aj umelé maslo, ba aj umelý klavír – ale umelý smiech nikto nevymyslí,” prihovorili sa divákom v programe k inscenácii Jubileum v bratislavskom Štúdiu S v roku 1990.

Ich autorská spolupráca začala už počas štúdia na VŠMU. Svoju na vtedajšie pomery netradičnú predstavu herectva a humoru predviedli v roku 1962 na pôde Štúdia VŠMU v absolventskom predstavení hry bratov Čapkovcov Lásky hry osudnej. Národný umelec Janko Borodáč označil ich prejav za neprofesionálny. Aj napriek kritike pokračovali v rozvíjaní svojej osobitej predstavy autorského divadla malých foriem.

 

Temné obdobie

Dvojica L+S pôsobila v bratislavskom Divadle na Korze. K ich najlepším predstaveniam sa radí hra Nečakanie na Godota (1968), v ktorej reagovali aj na sovietsku inváziu do ČSSR v roku 1968. Objavovali sa aj na televíznych obrazovkách. Po nástupe normalizácie v roku 1970 Divadlo na Korze zatvorili a Lasicovi so Satinským zakázali umeleckú činnosť. Preto odišli do Čiech, kde pôsobili v divadle Večerní Brno. Po návrate účinkovali na bratislavskej Novej scéne. Na obrazovke sa opäť objavili až v známom silvestrovskom programe z roku 1977, ktorý uvádzal Vladimír Menšík.

Po ich návrate vzniklo v roku 1982 Štúdio S, kde opäť začali pôsobiť ako dvojica. Pri predstaveniach im úspešne asistoval aj hudobník a herec Jaroslav Filip. Ten s nimi koncom 70. a začiatkom 80. rokov minulého storočia spolupracoval na úspešnom kabaretnom televíznom projekte Ktosi je za dverami. V apríli 1999 sa Štúdio S zmenilo na Štúdio L+S a majiteľom divadla sa stal Milan Lasica. 

 

Na komickú dvojicu nikto nezabudne. Zdroj: TASR

Pestrý život

Milan Lasica ukázal svoj herecký talent v dramatických dielach. Predstavil sa ako Don Juan, Orgon alebo Čičikov. Po boku Mariána Labudu sa predviedol v hre Slawomira Mrožka Emigranti, stvárnil aj Cyrana. Lasica sa predstavil tiež pred filmovou kamerou. Vytvoril niekoľko postáv vo filmoch Vždy možno začať (1961), Sladké hry minulého leta (1969), Parížsky život, Nekonečná, nevystupovať (oba 1978), Buldoci a třešně (1981), Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982), Traja veteráni, Jožko Púčik a jeho kariéra (oba 1983), Utekajme, už ide! (1986), Pehavý Max a strašidlá (1987), Vážení přátelé, ano (1989), Saturnin (1994), Pasti, pasti, pastičky (1998), Hanele (1999), Obsluhoval jsem anglického krále (2006) či Rukojemník (2014).

 

Divadelná inscenácia Garderobiér. Zdroj: TASR

Pokračovanie na ďalšej strane