Domáce Spoločnosť Koronavírus

Čo robiť v prípade straty certifikátu? Existujú viaceré možnosti, život vám skomplikuje každá z nich

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Priepustky na slobodu si v súčasnosti každý stráži ako oko v hlave. Samozrejme, metaforicky. Po plošnom testovaní každý, kto sa ho zúčastnil, dostal certifikát s pozitívnym, alebo negatívnym výsledkom na koronavírus. Pre tých, ktorí odišli s prvou možnosťou to znamená, že môžu žiť relatívne normálny život – chodiť do práce, obchodov, na cintorín, avšak, stále musia mať pri sebe aj doklad o bezinfekčnosti. Čo však v prípade, ak sa vám certifikát stratí, alebo ho nebodaj zničíte? Slová kompetentných zrejme ľudí nepotešia. 

 

Cez víkend približne 3,6 milióna ľudí absolvovalo plošné testovanie, po ktorom dostali certifikát. Pre tých, ktorým vyšli výsledky negatívne, neplatí zákaz vychádzania a môžu tak ísť aj ku kaderníčke, do obchodov s obuvou, na cintoríny… Tí, ktorí majú pozitívny test, musia byť v karanténe po dobu 10 dní, pokiaľ nejavia príznaky. Ak príznaky majú, musia byť v izolácii dovtedy, pokiaľ nebudú mať negatívny test.  “Certifikát nám slúži ako potvrdenie o tom, že sme negatívni a nemáme v sebe nálož infekcie. Toto potvrdenie musíme mať stále pri sebe – ak ideme do obchodu, do roboty a v prípade kontroly musíme ukázať jeho originál,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Stali sa však už aj také prípady, kedy niektorí testovaní ľudia svoj certifikát stratili, alebo omylom zničili. Rovnaká vec sa stala aj čitateľovi Glob.sk Andrejovi. Aké má teraz možnosti? Dá sa na obecnom či mestskom úrade vybaviť jeho kópia na základe občianskeho preukazu?

“Žiaľ, nedá sa vyhotoviť jeho kópia a tak ľudia majú na výber iba tri možnosti,” vysvetľuje Kakaščíková. Ako uviedla, človek, ktorému sa takáto nepríjemnosť stala, musí buď certifikát nájsť, alebo sa dať znova otestovať PCR testom na vlastné náklady. V opačnom prípade musí vydržať v karanténe a následne sa zúčastniť druhého kola testovania, ak musí cestovať do tzv. “červených okresov”, alebo v nich býva. V prípade, ak sa nachádza v okrese, ktorý dostal výnimku, tak sa dá otestovať v najbližšom okrese, obci či meste, kde druhé kolo plošného testovania prebehne. To sa bude konať už tento víkend od soboty do nedele. V prípade, ak sa rozhodne o pretestovanie PCR testom, bude sa musieť nahlásiť v súkromnom laboratóriu. Tie ponúkajú PCR test v priemere za 70 eur. Avšak, jeho vyhodnotenie môže trvať až 72 hodín. 

 

V prípade straty certifikátu sa nedá vyhotoviť jeho kópia. Zdroj: Glob.sk

Slová rezortu obrany potvrdzuje aj Prezídium policajného zboru. “V prípade, že osoba stratí alebo zničí certifikát antigénového testu, ktorý jej bol vydaný v rámci 1. kola celoplošného testovania, je potrebné, aby sa takáto osoba preukázala negatívnym RT-PCR testom (ten môže absolvovať počas doby trvania aktuálne platného uznesenia vlády SR). Kým nebude mať potvrdenie o negatívnom výsledku, ostáva v domácej karanténe pokým neabsolvuje 2. kolo celoplošného testovania,” uviedla policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.

Pendleri musia ísť na druhý test

Glob.sk zisťoval aj to, ako je to v prípade, že “pendlujete” medzi okresmi, pre ktoré povinnosť druhého kola neplatí a tými, kde sa konať bude. Podľa Kovaľ Kakaščíkovej by sa mali opätovne akcie zúčastniť nielen tí, ktorí bývajú v “rizikovejších” okresoch, kde bola miera pozitivity viac ako 0,7 percenta, ale aj tí, ktorí do nich cestujú. Ide najmä o tých, ktorí bývajú v obci, kde sa testovanie tento víkend nebude konať, ale pracujú či inak sa zdržiavajú v obci či meste, kde testovanie prebehne. Rovnaká podmienka platí aj pre tých, ktorí síce majú trvalý pobyt v jednom z 25 okresov, Bratislave alebo Košiciach, ale väčšinu času sa zdržiavajú v okrese, kde bude testovanie, napríklad z dôvodu prechodného pobytu. Druhé kolo testovania prebehne v 45 okresoch už tento víkend.

 

Tí, ktorí cestujú medzi rizikovejším a bezpečnejším okresom, sa bude musieť dať otestovať aj v druhom kole akcie Spoločná zodpovednosť. Zdroj: TASR / AP

Mohlo by vás zaujímať