Politika Zahraničné Top

Čo sa deje s Kim Čong-unom? Expert prišiel s novou hypotézou

Na nedatovanej snímke vydanej 12. apríla 2020 severokórejský vodca Kim Čong-un počas inšpekcie protivzdušnej obrany v Severnej Kórei. Zdroj: TASR / AP

SOUL – Svet špekuluje o zdravotnom stave Kim Čong-una, ktorý sa mal pred dvomi týždňami podrobiť operácii srdca. Odvtedy sa neobjavil na verejnosti.

 

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa mal pred dvomi týždňami podrobiť operácii srdca. Informoval o tom spravodajský portál Daily NK, ktorý sa špecializuje na KĽDR.

Od jeho neprítomnosti na Najvyššom ľudovom zhromaždení sa objavujú rôzne špekulácie o jeho zdravotnom stave. Ani 15. apríla neprišiel na oslavu, ktorá sa konala pri príležitosti narodením jeho zosnulého starého otca a zakladateľa KĽDR Kim Il-Songa. Japonské médiá uviedli, že diktátor je vo vegetatívnom stave. Na druhej strane juhokórejské médiá tvrdia, že jeho stav sa zlepšuje.

Nová hypotéza

Americký odborník na zahraničnú politiku a ázijský analytik Gordon Chang však pochybuje, že Kim zmizol z verejnosti kvôli operácii srdca. Chang pre Fox News povedal, že existujú náznaky, že sa “Kim mohol zraniť pri nehode 14. apríla”. V ten deň sa totiž uskutočnil raketový test. “Je dôležité, že raketový test, ku ktorému naozaj došlo, nemôže bez Kimovho súhlasu pokračovať. Kim sa ako vládca zúčastnil každej raketovej skúšky,” tvrdí Chang.

Poznamenal, že z každého takého testu boli vydané oficiálne fotografie Kima. Z poslednej skúšky však takéto fotky vydané neboli. “To naznačuje, že sa 14. apríla niečo stalo,” povedal Chang.

Trump zaželal Kimovi všetko dobré. Zdroj: TASR/AP

Trump zaprial Kimovi všetko dobré

Americký prezident Donald Trump dúfa, že severokórejskému vodcovi sa darí dobre. Dodal, že asi vie, čo sa s Kimom deje, ale o tom teraz nemôže hovoriť. Uviedol to na tlačovej konferencii v pondelok v noci (miestneho času).

“Len mu želám všetko najlepšie. Dúfam, že je v poriadku,” povedal Trump a neskôr o Kimovi dodal: “Nikto nevie, kde je.”

Mohlo by vás zaujímať