Spoločnosť Zahraničné Top

VIDEO Čo sa tu stalo? V tomto meste je 99,9 percenta ľudí mŕtvych

Mesto Colma tvoria z veľkej časti cintoríny. Zdroj: wikipedia

BRATISLAVA – Mesto Colma sa nachádza v Kalifornii v San Mateo County neďaleko San Francisca. Dalo by sa nazvať “Mestom mŕtvych”. Je to preto, že tu je až 99,9 percenta ľudí po smrti. Z 1,5 milióna obyvateľov ich v roku 2019 je nažive len 1500. Aké hrozivé tajomstvo toto miesto ukrýva?

 

“Mesto duchov”, ako ho mnohí nazývajú, bolo od začiatku navrhované ako nekropola, čiže miesto s viacerými cintorínmi. Počas zlatej horúčky v roku 1849 sa do San Francisca prisťahovali tisíce osadníkov, čím narastal počet chorôb aj úmrtí. 

V 90-tych rokoch 19. storočia už boli všetky cintoríny v San Franciscu plné. Ich majitelia tak hľadali alternatívne miesta a našli ich práve v Colme, ktorá leží len pár kilometrov od metropoly. 

26. marca 1900 boli v San Franciscu zakázané pohreby. Na prázdnych plochách mali vyrásť obytné domy a nie cintoríny. 

V roku 1914 boli státisíce mŕtvol prevezené do Colmy, väčšinou ich umiestnili do masových hrobov.  v roku 1924 bola Colma oficiálne vyhlásená za mesto – žiaľ väčšina ľudí v ňom bola mŕtva. V súčasnosti má Colma 17 cintorínov. Dajú sa tu nájsť grécke ortodoxné, talianske alebo srbské miesta posledného odpočinku. Niektoré z cintorínov majú aj romantické označenia, ako napríklad “cintorín s výhľadom na západ slnka”.

Hroby známych osobností

Na cintorínoch je pochovaný napríklad známy šerif z Divokého západu Wyatt Earp, ale aj Levis Strauss, ktorý spolu s Jacobom Davisom vynašli džínsy. Posledný odpočinok tu našiel slávny vydavateľ novín William Randolph Hearst, ale aj spoluzakladateľ Centrálnej pacifickej železnice Charles Crocker. 

Obyvatelia mesta berú s humorom fakt, kde žijú. Oficiálne motto mesta totiž znie: “Je úžasné žiť v Colme.”

Galéria
Cintoríny v meste Colma zaberajú veľkú plochu mesta. Zdroj: wikipedia
Cintoríny v meste Colma zaberajú veľkú plochu mesta. Zdroj: wikipedia
Cintoríny v meste Colma zaberajú veľkú plochu mesta. Zdroj: wikipedia
navigate_before
navigate_next