Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Čo so vstupenkami na zrušené podujatie? Takto s nimi správne naložíte

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Rušenie podujatí je v čase koronakrízy na dennom poriadku. Organizátori majú plné ruky práce. Návštevníci sú sklamaní, no situácia sa zatiaľ nezlepšuje. Rezort kultúry sa tak rozhodol pomôcť nielen samotným organizátorom, ale aj návštevníkom. Zrušené podujatie ešte neznamená úplný koniec.

 

Aktualizované 20.5. 2020 – Poslanci novelu odobrili v parlamente. Následne prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila svojim podpisom súhlas s predĺžením platnosti vstupeniek na kultúru.

Rezort kultúry sa rozhodol konať a podáva pomocnú ruku. Na vláde predložil návrh zákona, ktorému sa potešia nielen organizátori kultúrnych podujatí, ale aj návštevníci. Návrh vláda schválila, na rade je parlament.

Zrušené podujatia určite nikoho netešia. Návštevníci ale nemusia zúfať. Pokiaľ totiž usporiadateľ zrušil v dôsledku pandémie akciu, účastníci majú právo si vybrať, čo urobia so zakúpenou vstupenkou.

 

Rezort kultúry podáva návštevníkom, organizátorom podujatí a umelcom pomocnú ruku. Zdroj: TASR / AP

Správna voľba

Prvou možnosťou je predĺženie platnosti vstupenky, pokiaľ sa podujatie uskutoční v náhradnom termíne do 31. decembra 2021. Náhradný termín akcie musí organizátor oznámiť do 1. marca 2021.

Usporiadateľ môže taktiež ponúknuť poukážku v hodnote ceny vstupenky s možnosťou výberu iného podujatia usporiadateľa alebo inej osoby spolupracujúcej s usporiadateľom s platnosťou najmenej do 31. decembra 2021.

V neposlednom rade má účastník zrušeného podujatia nárok aj na vrátenie peňazí za vstupenky a to do 31. marca 2021.

Čo v prípade, ak sa návštevník nemôže zúčastniť náhradného termínu akcie? ,,Ak účastník podujatia súhlasí s predĺžením platnosti vstupenky, nie však s určeným náhradným termínom podujatia, usporiadateľ môže ponúknuť účastníkovi poukážku, ak je to možné a účastník podujatia s tým súhlasí, inak je povinný vrátiť mu cenu vstupenky,’’ uvádza sa v návrhu.

 

Návštevník má ohľadom vstupenky nárok na niekoľko možností. Zdroj: pixabay.com

SND drží miesto

Nielen kultúrne podujatia, ale dokonca aj kultúrne inštitúcie začali riešiť nevyužité vstupenky. Slovenské národné divadlo napríklad ponúka možnosť vymeniť vstupenku za voucher, ktorý má platnosť do konca roka 2021. Ako uvádza inštitúcia, mnohí návštevníci už takúto ponuku aj využili. ,,My sme tu stále pre vás, lebo bez vás, našich divákov, naša práca nemá zmysel. „Držíme vám miesto!“ Nezabudnite,’’ dodalo SND.

Návštevníci môžu takisto požiadať o vrátenie vstupného. Keďže kvôli pandémii na tom divadlo nie je finančne práve najlepšie, rozhodli sa vyzvať návštevníkov. Žiadajú ich, aby vstupenky nevracali, ale divadlu pomohli. Zorganzovali výzvu Podajte kultúre záchranné koleso. ,,Obraciame sa na verných divákov, aby kultúre, ak je to v ich možnostiach, podali „záchranné koleso“ a pomohli preklenúť toto ťažké obdobie tým, že si nebudú nárokovať vrátenie vstupného za zrušené predstavenia,” vysvetlila tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Mnohí sa už k iniciatíve pridali a je zrejmé, že počet ľudí bude ešte pribúdať.

 

Slovenské národné divadlo ponúka vouchery. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Pomoc organizátorom

Rezort kultúry nezabúda ani na samotných usporiadateľov. Ak museli organizátori zrušiť podujatie kvôli pandémii, nebudú musieť zaplatiť dohodnuté honoráre a výkony umelcov, ktoré sa nezrealizovali. Týka sa to spomínaných umelcov, autorov, usporiadateľských služieb, či zabezpečenia podujatia vrátane nájmu techniky či priestorov. Teda usporiadateľ v dôsledku krízovej situácie môže odstúpiť od zmluvy. Nie je však dotknutý nárok umelcov na úhradu za plnenie, ktoré už bolo poskytnuté.

Usporiadateľ podujatia, ktoré sa v čase krízovej situácie a po nej, teda do 31. decembra 2020, neuskutoční, nie je povinný platiť ani zmluvnú pokutu alebo inú sankciu dohodnutú ako zabezpečenie záväzku.

Predložený návrh je na strane organizátorov aj vďaka ďalším úľavám. Pretože usporiadateľ tiež ,,nie je v omeškaní s plnením záväzkov zo zmlúv, ktorými zabezpečoval usporiadateľ uskutočnenie podujatia’’.

 

Organizátori nemusia platiť odmeny umelcom za výkon, ktorí nezrealizovali. Zdroj: janosikovedni.sk

Myslia aj na umelcov

Umelcom sa do konca roka 2020 ruší povinnosť zrážať dvojpercentný príspevok do umeleckých fondov zriadených zo zákona (Literárny fond, Hudobný fond, Fond výtvarného umenia). 

Autori môžu príspevky platiť dobrovoľne do konca marca 2021. V tomto prípade je to len na nich. Sumu si môžu zarátať do daňových nákladov.

 

Umelcom sa zruší povinný príspevok do fondov. Zdroj: pohodafestival.sk

Mohlo by vás zaujímať: