Domáca Domáce Ekonomika

ČSA v januári zrušia lety z Prahy do Bratislavy aj z Bratislavy do Košíc

Lietadlo ATR-42 spoločnosti ČSA, ktorým zabezpečovala letecká spoločnosť spoje do Bratislavy a Košíc. (wikipedia)

BRATISLAVA – České aerolínie (ČSA) zrušia v januári 2019 pravidelnú linku medzi Prahou a Bratislavou, vnútroštátny spoj medzi Bratislavou a Košicami a tiež spoj medzi Prahou a Ostravou. Prevádzka na linke medzi Prahou a Košicami zostane bez zmeny.

Pre bratislavské Letisko Milana R. Štefánika to potvrdil hovorca Českých aerolínií Daniel Šabík. “Posledné lety na linkách vypraví ČSA 11. januára 2019,” uviedla hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková. Cestujúci zo zrušených letov môžu podľa jej slov na internetovej stránke spoločnosti požiadať o refundáciu leteniek.

“Hlavným dôvodom ukončenia prevádzky na linkách je nedostatočná kapacita zodpovedajúceho typu lietadiel vo flotile koncernu vzhľadom na odchod troch lietadiel ATR 42 a ich vrátenie prenajímateľom v nasledujúcich týždňoch,” opísal Šabík.

Nasadzovať na linky Praha – Ostrava a Praha – Bratislava – Košice prúdové lietadlá s väčšou kapacitou z flotily nedáva podľa jeho slov z ekonomického hľadiska zmysel. “Ani jedna z liniek nemá pre to obchodný potenciál či predpoklad ďalšieho rastu dopytu. V rámci koncernu Smartwings sa pod značkou ČSA chceme zameriavať na pravidelné linky, ktoré ponúkajú zaujímavý obchodný potenciál, možnosti rastu a ďalšieho rozvoja, a ktoré je možné prevádzkovať jednotnou flotilou prúdových lietadiel,” doplnil Šabík.

O zrušení letov informoval na internetovej stránke denník Hospodárske noviny. Letecká linka na trase Praha – Bratislava – Košice a späť bola v prevádzke od 11. decembra 2013.

“Rozhodnutie dopravcu nepokračovať v tejto tradičnej historickej linke nás mrzí, no berieme ho na vedomie. V spolupráci s Letiskom Košice budeme hľadať ďalšie možnosti, ako zabezpečiť vnútroštátne spojenie medzi Bratislavou a Košicami,” avizoval predseda predstavenstva bratislavského letiska Jozef Pojedinec.

Košické letisko mení mení letové plány

Košické letisko upravilo letový poriadok, pretože České aerolínie (ČSA) rušia od 11. januára 2019 priame letecké spojenie Košice – Bratislava – Košice. Pre TASR to potvrdila Jana Tomková z Letiska Košice s tým, že k zmene došlo na základe oficiálneho oznámenia leteckej spoločnosti.

“Po piatich rokoch úspešnej spolupráce sme nútení z našej destinačnej mapy vymazať priame letecké spojenie medzi Košicami a Bratislavou,” povedala.

„Za obdobie december 2013 až december 2018 sme na pravidelných linkách spoločnosti České aerolínie medzi Bratislavou a Košicami ročne vybavili približne 12.000 cestujúcich. Pri predpokladanom počte 540.000 vybavených cestujúcich za rok 2018 teda ide o 2,2 percenta cestujúcich. Naďalej však cestujúci z letiska Košice môžu využívať priame letecké spojenie do Prahy prevádzkované spoločnosťou ČSA, ktoré ostáva nemenné deväťkrát týždenne,“ povedala Tomková.

Cestujúci využívajúci letecké spojenie na trase Košice – Bratislava – Košice, ktoré bolo prevádzkované šesťkrát týždenne, budú podľa nej môcť využiť alternatívne letecké spojenie so spoločnosťou Austrian Airlines do a z Viedne prevádzkované 12-krát týždenne. Pripomenula, že medzi letiskom Viedeň a Bratislavou premávajú traja autobusoví dopravcovia v 20-minútových intervaloch s nástupišťom priamo pri termináli letiska Viedeň.

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Košice Michael Tmej pripomenul, že keď končí letecké spojenie, pre letisko, mesto či región to nie je pozitívna správa. „Priame letecké spojenie Košíc a Bratislavy napomáhalo znižovaniu regionálnych rozdielov medzi západom a východom Slovenska. Jednoznačne našou snahou bude aj v spolupráci s bratislavským letiskom a Ministerstvom dopravy a výstavby SR hľadať leteckého prepravcu, ktorý by toto spojenie mohol obnoviť,“ dodal s tým, že v krátkom čase to však z pohľadu košického letiska nebude možné.