Servis Domáce GPlus Top

Cyril a Metod zatvoria v piatok obchody na Slovensku. V supermarketoch nenakúpite

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Už tradične sme si navykli na nákup teplého pečiva v akýkoľvek deň a v ktorúkoľvek hodinu. Tentokrát však musíme počítať so zatvorenými bránami takmer všetkých obchodov. Ich prevádzku dnes ovplyvnil Sviatok svätého Cyrila a Metoda. Pozreli sme sa na pozmenené otváracie hodiny najväčších supermarketov.

 

Novela Zákonníka práce z roku 2017 zaviedla do praxe zatvorenie predajní na 15 a pol dňa v roku. Počas sviatkov pracovného pokoja tak zamestnávatelia nemôžu svojim zamestnancom nariadiť prácu. Preto najväčšie supermarkety ako Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Terno a Coop Jednota majú počas Sviatku svätého Cyrila a Metoda svoje brány pre spotrebiteľov zatvorené. Ich prevádzka bude opäť spustená nasledovný deň podľa bežných otváracích hodín. Využívať ale môžete naďalej služby kaderníctiev, kozmetických salónov, lekární, čerpacích staníc, ale aj maloobchodov na letiskách, autobusových a vlakových staniciach.

Čo nás tento rok ešte čaká?

Spomedzi okolitých krajín si Slováci užívajú najviac štátnych sviatkov. Zatiaľ čo sa počet dní voľna u našich susedov vyšplhal na maximálne 13 sviatkov, my ich máme až 15. O Slovensku je už známe, že sme krajinou s najväčším počtom sviatkov v celej Európskej únii. Medzi krajiny s 13-timi sviatkami pracovného pokoja patrí Česká republika, Poľsko či Rakúsko, 11 štátnych sviatkov si užívajú obyvatelia Nemecka, Španielska a Francúzska. Belgičania a Maďari sú počas roka desaťkrát doma. Spojené kráľovstvo dožičilo svojim občanom len 8 voľných sviatočných dní. Do konca roka si ale Slováci užijú ešte 8 dní zaručeného voľna. 

Slováci majú 15 dní pracovného pokoja. Zdroj: Glob.sk

Iný kraj, iný mrav

Mnohým Slovákom sa nepáči zmena zákona v podobe zatvorených obchodov cez sviatky. Určite ste sa už sami stali svedkami prerývania sa cez haldy dychtivých nakupujúcich a to napriek tomu, že nás čaká len jeden deň voľna. Niektoré okolité krajiny však majú zatvorené nielen počas sviatkov, ale už aj v nedeľu, ako napríklad v Rakúsku. Dokonca už aj vo Viedni majú v sobotu niektoré nákupné centrá skrátené otváracie hodiny. Rovnako to vyzerá aj v Nemecku.

Podobne ako na Slovensku, tak ani v Poľsku počas sviatkov nenakúpite. Česi zas majú upravené otváracie hodiny len cez niektoré sviatky. V nedeľu však majú otvorené. Pokiaľ by vám ale doma došli zásoby jedla, môžete si nakúpiť v Čechách, kde počas dnešného dňa majú otvorené.

Vo Viedni majú už v sobotu niektoré nákupné centrá skrátené otváracie hodiny. Zdroj: pixabay.com