Domáce Šport Top

VIDEO Ďalší debakel a koniec na svetovom šampionáte. Slovenskí hokejisti do 20 rokov prehrali s Kanadou 1:6

Slovenskí hokejisti skončili na MS do 20 rokov vo štvrťfinále. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Jedno upotené víťazstvo s Kazachstanom, tri debakle od Fínov, Švajčiarov a Švédov. To bola klasická slovenská bilancia hokejistov na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Česku posledných rokov na šampionátoch tejto vekovej kategórie.

Pred štvrťfinálovým duelom s Kanadou sa tak viac diskutovalo na rozdielom, po akom nás javorové listy pošlú domov, ako nad možnosťou hokejového zázraku. Najväčší pesimisti dokonca tipovali desiatku gólov v našej sieti. Favorit aj outsider stretnutia tak bol jasný, čo potvrdil aj úvod prvej tretiny. Už po šesťdesiatich sekundách sme hrali päťminútovú presilovku, no okrem šiestich striel a miliónovej šanci Róberta Džugana sme si nič prevratné nevytvorili. Kanada sa k prvej strele a šanci dostala až po siedmych minútach, no a hneď to bol gól. Česánek zbytočne, nepochopiteľne a lajdácky špekuloval za Hlavajovou bránkou a Barrett Hayton dal pohodlne úvodný gól stretnutia. Od tohto momentu to bola do konca tretiny hra mačky s myšou na jednu bránku, no skóre sa dlho nemenilo.

Slovenským hokejistom nechýbalo nadšenie, Kanada hrala profesorsky na postup. To bol obraz úvodných dvadsiatich minút. Náš rozpačitý výkon bol po predchádzajúcich stretnutiach očakávaný, kanadský už menej. Aj na tréningu majú väčšie tempo, dôraz aj nasadenie ako vo štvrťfinále proti Slovensku. V druhej tretine preto prišlo z ich strany k výraznej zmene a na gól sa čakalo iba 90 sekúnd. Džugan komplikovane pri mantinely vymýšľal nemožné a po prečíslení dvoch na jedného si Mike McMichael vychutnal Hlavaja. Potom to už išlo ako z kopca. Obranca Bernard-Docker elegantne 3:0, Foudy drzo 4:0, Lafreniere sebavedomo 5:0 za 30 minút… Nuž a to Kanaďania odflákli presilovky, z ktorej nám dali jediný gól a hrali stále v ekonomickom režime. Stačila polovica stretnutia a bolo po zápase. Veľmi smutné vysvedčenie pre našu reprezentáciu. No reálne.

Tých rozdielov v hre Kanady a Slovensko bolo tak veľa, že to až bolelo. Technické a taktické nedostatky v obrannej aj útočnej tretine, rýchlostný aj korčuliarsky handicap obrancov a útočníkov, nedisciplinovanosť. Jednoducho tam kde nie je systém, nie je kvalita ani kvantita. Čo platí aj naopak. 200 skautov zo zámoria z klubov NHL tak márne kombinovalo koho si z našich hokejistov aspoň zapísať do poznámok. Záverečných 20 minút tak bolo už iba povinnou jazdou pre štatistikov. Kde je základný rozdiel medzi slovenským hokejom a kanadským ukázala presilová hra hneď na začiatku tretieho dejstva. To bola ukážka zrýchleného filmu ako na exhibícii, po ktorom Hayton vyhnal z brány Hlavaja.

Aspoň že Oliver Okuliar v 47-mej minúte vymazal nulu na Hoferovom konte a potrestal lajdácky prístup zámorského tímu. Ale po inkasovanom góle nám Kanada predviedla čo je to moderný hokej. Počas troch minút, keď bolo na ľade po päť hráčov nás nepustila z vlastnej tretiny, točili ako na kolotočoch a pritom sa stihli ešte aj prestriedať. Bolo to ako presilovka 5:3. Dehonestácia a degradácia v priamom prenose. Bolo to zároveň posledný hokejový moment zápasu, do konca stretnutia to boli už iba šarvátky a čakanie na záverečný klaksón. Prehra 1:6 bola na svete. Pre Kanadu semifinále a pre Slovensko konečné ôsme miesto.

Marko Stacha, Róbert Džugan a Martin Faško-Rudáš boli najlepšími hráčmi Slovenska na šampionáte. No bilancia Slovenska dala vysvedčenie im aj všetkým, ktorí hokej u nás robia a financujú. Päť zápasov, štyri prehry s Fínskom 1:8, so Švajčiarskom 2:7, so Švédsko 2:6 a s Kanadou 1:6… Plus utrápené víťazstvo s Kazachstanom 3:1. To nie je zhoda okolností, smola, nepriazeň rozhodcov, nešťastná koncovka, ale iba neschopnosť, nekvalita, slabá konkurencia, nulový systém a spoliehanie sa na jeden jediný duel. Už roky. Keď to šťastie raz skončí a my vypadneme do B-kategórie bude mať slovenský hokej ešte väčší problém, ako je tomu dnes. Tu už múdre reči slovenskej funkcionárskej elity nepomôžu a platí čo vo väčšine slovenských športov. Dobré už bolo…

Kanada – Slovensko 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Góly: 7. Hayton (Lafreniere, Cozens), 22. McMichael (Veleno), 24. Bernard-Docker (Drysdale, Cozens), 30. Foudy (Dellendrea, Drysdale), 31. Lafreniere (Addison, Hayton), 42. Hayton (Addison) – 47. Okuliar (Kováčik)

Rozhodovali: MacFarlane (USA), Tscherrig (Švaj.) – Merten (Nem.), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 6:11 na 2 min, navyše Foote 5 min + DKZ za úder do oblasti hlavu a krku – Vitaloš 10 minútový trest za narazenie zozadu, presilovky: 2:0, oslabenia 0:0, 7074 divákov.

Kanada:
Hofer – Byram, Bernard-Docker, Smith, McIsaac, Addison, Bahl, Drysdale, Mercer – Lafreniere, Hayton, Foote – Foudy, Veleno, Cozens – McMichael, Dellandrea, Dudas – Byfield, Thomas, Lavoie
Slovensko:
Hlavaj – Vitaloš, Stacha, Mudrák, Kňažko, Dlugoš, Bučko, Česánek, Turan – Faško-Rudáš, Kováčik, Okuliar – Čajkovič, M. Minárik, Džugan – Jendek, Paulíny, Tkáč – Mrázik, J. Minárik, Ďurina

Hlasy po zápase

Róbert Petrovický, tréner Slovenska: “Chlapci boli od začiatku zápasu koncentrovaní, vyzeralo to tak, že aj naša presilovka sa môže naštartovať. Verili sme, že v päťminútovej presilovke uspejeme, dáme gól, čo by bola pre hráčov veľká vzpruha. Bohužiaľ, nevyšlo to. Hneď na to prišla jedna individuálna chybička a stála nás to prvú tretinu. Napriek tomu bola táto tretina jednou z našich najlepších na celom turnaji. Na začiatku druhej sme zle vystúpili v útočnom pásme, neprečítali sme hru, prišli dve chyby. Po inkasovaných góloch sa zápas trochu otvoril, v poradí štvrté oslabenie sme už nedokázali ubrániť. Chlapci hrali až do konca, samozrejme, kvalita Kanady sa v niektorých chvíľach ukázala. Kanaďania sú veľmi silní na puku, pri mantineloch, individuálne činnosti majú v krvi. Naši hráči bojovali, ako sa patrí, za to ich treba pochváliť. Samozrejme, turnaj sa pre nás skončil, z prehier mám zmiešané pocity. S niektorými vecami nie som spokojný.”

Oliver Okuliar: “Prvá tretina by bola podľa našich predstáv, ak by sme v nej nedostali gól. V druhej tretine sme vybuchli a už to bolo ťažké proti Kanade dobiehať. Po prvej tretine sme sa akoby uspokojili, potom to šlo samo dolu vodou. Gól potešil, zdvihol mi sebavedomie, ale nič neriešil.”

Maxim Čajkovič: “V prvej tretine sme korčuľovali, dodržiavali stanovený herný systém, veľmi nám pomohla presilovka, keď sa Kanada musela päť minút brániť. Škoda, že sme ju nevyužili. Potom sme trošičku odišli, prišla nedisciplinovanosť, oslabenia, z ktorých sme inkasovali góly. Na turnaji sme nepredviedli také výkony, na aké sme mali. Najmä v obrane sme mohli hrať lepšie, veď sme dostali najviac gólov spomedzi tímov na turnaji.”