Domáce Šport

Šialený záver etapy. Sagana diskvalifikovali z druhého miesta za nebezpečný finiš

Na cyklistických pretekoch Tour de France bola na programe zvlnená 11. etapa. Zdroj: Facebook / letour.com

BRATISLAVA – Každá etapa je nový príbeh. Aj také by mohlo byť motto tohtoročnej Tour de France. Každý deň sa na francúzskych cestách odohráva film, ktorého dramaturgiu, réžiu aj hlavné postavy neviete dopredu odhadnúť, ani naplánovať.

 

Desiata etapa bola síce bez jedinej horskej prémie, ale poriadne divoká, s množstvom pádov, taktickými manévrami elitných tímov a korunovaná bláznivým hromadným špurtom. Aktuálna 11. etapa mala podobný scenár s tým, že na zvlnenej trati bola opäť horská prémia a znovu bol v hlavnej úlohe vietor. Od Atlantiku sa pelotón vybral do vnútrozemia k Centrálnemu masívu, kde budú počas víkendu na programe ďalšie dve extrémne ťažké horské etapy.

Aj preto bolo dôležité nespadnúť a najbližšie dve etapy predýchať v pokoji. Tom Skuins z tímu Trek vie o tom svoje. Jeho telo hralo po utorkovom páde všetkými farbami a lotyšský cyklista mal poriadne bezsennú noc.

 

Lotyšský cyklista Toms Skujins po páde v 10.etape Tour de France. Zdroj: Facebook / letour.com

Trať a jej profil bol predurčený na úniky, no bolo otázne, či adepti na zelený dres v bodovacej súťaži budú mať chuť darovať niekomu dôležité body. Po 10. etape prišlo totiž k prezliekaniu dresov a výmene na pozícii lídra bodovačky. Sam Bennett totiž dokumentoval, že momentálne je na Tour najlepším a najrýchlejším špurtérom. Peter Sagan má stále skvelý výber miesta, takticky je rovnako perfektný, no v závere mu stále niečo chýba.

Rýchlosť, sila, možno aj šťastie a lepší podporný tím do záverečných metrov. Proste to, čo má Bennett v podobe Mikaela Morkova, alebo Caleb Ewana v tíme Lotto. Mimochodom, priemer etapy bol takmer 50 kilometrov za hodinu a pri pohľade na Saganov priemer sa človek zapotí aj doma v obývačke.

Slovenský cyklista mal pred dneškom 21 bodovú stratu na bývalého írskeho kolegu, takže 11. etapa bola z pohľadu ich mikrosúboja mimoriadne dôležitá. Špurtérska prémia bola totiž na programe hneď po horskej prémii 4. kategórie, ktorá mohla Saganovi vyhovovať. Stúpanie bolo iba kilometrové s prevýšením 4,4 percenta a tam sa dalo Bennettovi zmiznúť z dohľadu. No ľahko sa to hovorí a píše, ťažšie realizuje.

V pelotóne už nebol Davide Formolo. Taliansky cyklista má zlomenú kľúčnu kosť a musí podstúpiť operáciu. “Davide má zlomenú kľúčnu kosť, ktorá je navyše mierne posunutá. Operácii sa podrobí v najbližších 48 hodinách, dúfame, že do súťažného diania sa bude môcť vrátiť v priebehu piatich až šiestich týždňov,” povedal lekár tímu UAE Emirates Jeroen Swart.

Po nervóznej 10. etape plnej pádov, keď sa na zemi vyváľalo celkovo 45 cyklistov, bola 11. etapa od začiatku jej totálnym protipólom. Pokojné tempo na úrovni 30 kilometrov za hodinu, čo je príjemná rýchlosť aj pre amatérskych cyklistov, vpredu v úniku jediný jazdec Matt Ladagnous a množstvo diskusných krúžkov v pelotóne. To bol základ, ktorý sa zmenil až pred rýchlostnou prémiou, kde to bola konečne Tour de France.

Ale nikomu to neprekážalo. Celkové poradie sa v etape neriešilo, zaujímavý bol iba zelený dres, takže nebol dôvod na špeciálne manévre, nervozitu a stres. Napokon už najbližšie dni čaká jazdcov poriadny prídel kopcov a stúpaní. Veď odstup medzi prvými siedmymi v celkovej klasifikácii je iba 44 sekúnd. O tom, že v balíku bola “pohodička” potvrdzuje aj podpichovanie medzi Ewanom a Bennettom.

Pokoj zbraní bol pochopiteľný, keďže 11. etapa bola nadlho posledná, kde sa k slovu dostal hromadný dojazd a špurt. Podobná etapa bude totiž na programe až v úplnom závere. Sú to 19. etapa a tá úplne posledná, s dojazdom v Paríži. Aj preto boli body na špurtérskej prémii a vo finiši tak dôležité. Víťaz oboch totiž bral 70 bodov a aj rozdiely v cieli sú zaujímavé.

Prvé miesto 50 bodov, druhé miesto 30 a tretie miesto 20 bodov, čo je už významný bonus. Navyše Saganova forma sa pomaly stabilizuje. Už bol na Tour 2020 dvakrát piaty, štvrtý aj tretí. Aj preto je v súťaži o zelený dres všetko otvorené a je iba dobre, že to nie je už iba Sagan, ale má aj poriadnu konkurenciu v druhom či treťom týždni, čo v minulosti nebývalo.

 

Slovenský cyklista Peter Sagan na trati jednej z etáp Tour de France 2020 ako líder bodovacej súťaže. Zdroj: Facebook / letour.com

Rýchlostnú prémiu vyhral muž v úniku, Francúz Ladagnous. Bral 20 bodov, no aj na ďalších miestach sa rozdeľoval slušný počet bodov. Bola to však iba generálka pred záverečným špurtom. Aké bolo preto poradie za Ladagnousom? Bennett, Morkov, Sagan, Trentin. V bodovacej súťaži tak zvýšil Bennett svoj odstup od konkurencie a najmä od Petra Sagana na 25 bodov.

Je zaujímavé, že od roku 2011 po prvýkrát žiaden cyklista nemal na sebe zelený dres viac ako tri dni. Kristoff ho mal prvé dve etapy, Sagan v tretej a štvrtej, Bennett v piatej a šiestej, Sagan opäť od siedmej do deviatej, Bennett v  desiatej etape Tour de France 2020.

Z rýchlostnej prémie to bolo do cieľa 60 kilometrov a tak sa dlho nič pozoruhodné nedialo. Aktivita v pelotóne sa prebudila na maximum až na méte 20 kilometrov pred páskou. Tam sa začali formovať na špici všetky tímy, ktoré mali v hre špurtérov na etapový triumf. To už Sagan vedel, že musel odstúpiť z Tour jeho kolega Gregor Muhlberger. Rakúšan bol jedným z jeho dôležitých pomocníkov v záverečných dojazdoch.

O mimoriadnej bilancii slovenského šampióna na Tour svedčí aj Saganova štatistika v umiestneniach v prvej trojke. Po treťom mieste v 10. etape ich má na svojom konte 46 a v histórii sú lepší už iba Nicolas Frantz (50), Erik Zabel (53), André Leducq (57) a Eddy Merckx (63). Fantastická vizitka 30-ročného trojnásobného majstra sveta.

 

Slovenský cyklista Peter Sagan je rekordérom v počte víťazstiev bodovacej súťaže Tour de France. Zdroj: Facebook / letour.com

Pridá Sagan ďalšie v 11. etape? Ťažká úloha pre Boru a ich lídra. Ostré tempo totiž vpredu diktovali Deceuninck, Jumbo aj Lotto. Navyše úzke a technické ulice v Poitiers zvyšovali nervozitu a stres. Byť na špici bolo nutnosťou, minimalizovali sa tak možnosti pádov. Veď vedľa seba mohli byť tak štyria – piati cyklisti. Bora preto vymyslela skvelú taktiku, do úniku sa 6 kilometrov pred cieľov pustil Lucas Postlberger, aby neumožnil vyhrať Bennettovi a zobrať 50 bodov.

K Rakúšanovi sa pridali Bob Jungels a Mikael Morkov. Nečakané finále s nepredvídateľnou a šokujúcou stratégiou Bory a Sagana. No na posledných dvoch kilometroch bolo po ich aktivite. Hromadný špurt bol realitou. Dokáže Sagan vyhrať svoju prvú etapu po viac ako roku? Nedokázal, ale bol to finiš ako hrom. Bláznivý a šialený. O galusku totiž vyhral Ewan pred Saganom, Bennettom a van Aertom. Fantázia a ďalšia oslava cyklistiky. Sagan bol lepší od Bennetta o 3 milimetre, prehral iba o pol kolesa. Finiš iba pre silné nervy.

No napokon bolo všetko inak. Slovenského cyklistu Petra Sagana preradili rozhodcovia na posledné miesto v skupine v stredajšej 11. etape 107. ročníka Tour de France za nebezpečný manéver v záverečnom špurte. Namiesto pôvodného druhého miesta tak obsadil 85. priečku a prišiel o cenné body v boji o zelený dres. Na druhé miesto sa posunul Ír Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep) a na tretie Belgičan Wout van Aert z Jumbo-Visma, s ktorým sa Sagan dostal do kontaktu.

“Páni. V závere ideme všetci v zápale momentu. Je to etapa Tour de France a nie vždy premýšľate nad bezpečnosťou, myslíte len na to, dostať sa prvý na pásku. Áno, v televízii to vyzerá dosť zle a asi to nemal urobiť, no som si istý, že nechcel nikomu ublížiť,” povedal Ewan. “Prepáčte, ale bol to nehorázne nebezpečný krok od Petra Sagana,” napísal na twitter bývalý prezident UCI Brian Cookson.

V napínavom záverečnom špurte sa Sagan snažil pretlačiť po pravej strane okolo van Aerta a dostal sa s ním do kontaktu, keď vystrčil ľavé rameno. Belgičan z Jumbo-Visma mu to po prejazde cieľom vyčítal, ukázal mu prostredník a podľa informácií miestnych médií sa ihneď obrátil na komisárov. Tí rozhodli, že sa trojnásobný majster sveta v špurte správal nedovolene a preradili ho na posledné miesto skupiny, ktorá prišla do cieľa v rovnakom čase.

V bodovacej súťaži je Sagan aj po revidovaných výsledkoch na 2. mieste, no prišiel o 30 bodov za svoj finiš i 13 bodov (12,5 zaokrúhlené na hor) z Ewanovho zisku a momentálne ich má na konte 175. Prvý Bennett si polepšil a dokopy získal 243 bodov, na tretie miesto sa posunul domáci Bryan Coquard (157 b).

Podľa portálu cyclingnews.com potrestali Sagana podľa sekcie 5.1 pravidiel UCI. Tá hovorí, že “odchýlka od zvolenej dráhy, ktorá prekáža, alebo ohrozuje iného pretekára, či nepredvídateľný špurt (vrátane potiahnutia za dres či za sedlo, zastrašovanie alebo ohrozenie úderom hlavou, kolenom, lakťom, ramenom, rukou atď.), bude potrestaná pokutou 500 švajčiarskych frankov, odobratím 25 percent bodov, ktoré získal víťaz etapy a preradením na posledné miesto pretekárovej skupiny.

 “Dnes som bol rýchly a v špurte som sa snažil prejsť na pravú stranu. Jedného pretekára som obišiel ľahko, ale potom sa to poriadne zúžilo. Musel som sa posunúť, aby som sa vyhol bariéram a ako výsledok ma preradili. To ma stálo veľa bodov, ale ešte som nevzdal boj o zelený dres,” uviedol Sagan na oficiálnej stránke svojho tímu.

“Petra Sagana potrestali. Akceptujeme rozhodnutie jury. Naším cieľom je vždy zvíťaziť, no slušným spôsobom, i keď je adrenalín vysoko v špurte na Le Tour,” uviedla Bora na svojom oficiálnom profile na twitteri. “Bol som taký šokovaný a nahnevaný, že som použil veľmi nepekné slovo a potom som sa mu snažil povedať, že takto sa to nerobí a nepáči sa mi, čo spravil. Jediné čo sa vrátilo, boli ostré slová, takže bolo ťažké viesť konverzáciu,” opísal momenty po incidente van Aert pre cyclingnews. Belgičan považuje Saganovo správanie úplne v rozpore s pravidlami. “Nebolo tam miesto a ak použijete lakte, aby ste si ho vytvorili, je to proti pravidlám.”

Výsledky 11. etapy (Châtelaillon-Plage – Poitiers, 167,5 km)

1. Caleb Ewan (Aus./Lotto Soudal) 4:00:01 h, 2. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep), 3. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma), 4. Bryan Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 5. Clement Venturini (Fr./AG2R la Mondiale), 6. Mads Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 7. Luka Mezgec (Slovin./Mitchelton-Scott), 8. Hugo Hofstetter (Fr./Israel Start-Up Nation), 9. Oliver Naesen (Belg./AG2R la Mondiale), 10. Ryan Gibbons (JAR/NTT), … 85. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) rovnaký čas

Celkové poradie

1. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 46:15:24 h, 2. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) +21 s, 3. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) +28, 4. Romain Bardet (Fr./AG2R la Mondiale) +30, 5. Nairo Quintana (Kol./Arkea-Samsic) +32, 6. Rigoberto Uran (Kol./EF Pro Cycling) +32, 7. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +44, 8. Adam Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) +1:02, 9. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +1:15, 10. Mikel Landa (Šp./Bahrajn McLaren) +1:42, … 91. SAGAN +1:53:23

Bodovacia súťaž

1. Bennett 243 b, 2. SAGAN 175, 3. Coquard 157