Regióny Košice Top

Ďalší MEDVEĎ, ktorý sa potuluje po uliciach! Ľudia sa BOJA: Ktorým miestam sa treba vyhýbať?

Ilustračné foto. ZDROJ: FB-Polícia/Banskobystrický kraj

Jedna z obyvateliek obce Rákoš, ktorá sa nachádza v okrese Košice-okolie v Košickom kraji, spozorovala medveďa hneď za dedinou. “Chcem len upozorniť obyvateľov obce, že dnes bol za dedinou videný medveď….tak opatrne,” varovala Zuzana. Spočiatku si myslela, že sa jedná o diviaka. Keď však zviera zdvihlo hlavu, bolo jej jasné, že sa jedná o medveďa. Ľudia dostali strach. “To vážne? Ešte že som nešla s chlapcami do lesa, ako som pôvodne chcela,” poznamenala Jana.

Čo robiť pri strete s medveďom?

Medvede sa objavujú všade po Slovensku. Je preto potrebné dbať na bezpečnosť. Čo však robiť, ak ho v lese stretnete? Odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého odporúčajú, aby ste medveďa nefotografovali, ale aby ste sa začali pomaly vzďaľovať. “Nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnime sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie,” poznamenali na svojom webe.

Keď medveď skutočne zaútočí, je podľa odborníkov najlepšia pasívna obrana. “Ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou,” informovali zamestnanci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho medveďa, však odborníci považujú “paprikový sprej na medvede. Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 m.”

Pozor aj na prevenciu!

Treba si dávať pozor aj na to, čo v lese robíte a to najmä vtedy, pokiaľ sa vaša chata či dom nachádza v blízkosti lesa. Medvede totiž často prilákajú zle uschované odpadky, ktoré môžu byť pre nich potravou. “Aby si medvede nezvykli chodiť k chatám, hotelom, turistickým a liečebným zariadeniam, kempingom, či intravilánom obcí a miest v zalesnených oblastiach, je potrebné celý komunálny odpad uschovať tak, aby sa k nim medvede nedostali. Pri všetkých turistických, športových aktivitách a kempovaní je potrebné udržiavať lokality čisté a bez lákadiel,” poznamenali pracovníci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Dôležitá je však podľa nich aj prevencia, aby ste sa v blízkosti medveďa vôbec nevyskytli. “Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.” Pokiaľ sa teda budete po lese pohybovať v skupinkách je menšie riziko, žeby na vás medveďa zaútočil.