Domáce GPlus Spoločnosť Top

Ďalší špinavý podvod predajcov jazdeniek. Pozor, aby vám kúpené auto nezhabal exekútor

Zdroj: iStock.com

BRATISLAVA – Zdá sa to neuveriteľné, ale predsa je to realita. O špinavostiach, ktorých sa dopúšťajú predajcovia jazdeniek, sme vás už niekoľkokrát informovali. Avšak stočenými kilometrami či falošnými informáciami v inzerátoch sa to ani zďaleka nekončí. Pre vodičov môže byť časovanou bombou aj ,,maličkosť”, ktorú si spolu s autom priveziete domov. Exekúcia je jedným z najčastejších problémov ojazdených áut. Vieme, ako včas odhaliť ďalší podvod.

 

Spoliehať sa na pekne napísaný inzerát nestačí. Prezieraví by ste mali byť aj vtedy, ak predajca hovorí o top stave vozidla či nulových budúcich investíciách. Nemalé problémy totiž môže spôsobiť aj auto, ktoré je v lízingu alebo v exekučnej blokácii. „Treba si uvedomiť, že exekúcia sa nevzťahuje priamo na vozidlo, ale na majiteľa. Ak má majiteľ exekúciu, všetky jeho vozidlá sú na dopravnom inšpektoráte blokované a nedajú sa prepísať na nového majiteľa,“ vysvetlil predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp.

Aké sú vaše možnosti?

Využiť môžete hneď niekoľko spôsobov. Na Slovensku funguje štátny Register prevádzkových záznamov vozidiel, ktorý je priamo prepojený s evidenciou vozidiel. V prílohe k ODO-Passu tak získate nielen informácie o exekučnej blokácii, ale aj aktuálne údaje o každom registrovanom vozidle v krajine.

Príloha k Výpisu z RPZV (ODO-Passu) potvrdzuje, že na vozidlo sa vzťahuje blokácia. Dostupné sú aj informácie o lízingu vozidla, či o záložnom práve. Zdroj: Register prevádzkových záznamov vozidla

Druhou možnosťou je overenie si informácií cez stránku www.overenie-vozidla.sk, ktorá patrí medzi členov Asociácie overovateľov vozidiel. Prostredníctvom VIN čísla alebo ŠPZ vozidla získate informácie z technického preukazu vozidla, či auto nie je v databáze kradnutých vozidiel v rôznych krajinách Európy, či nie je vozidlo v lízingu, nemá stočené kilometre, alebo naň nie je uvalená exekúcia. ,,Skoro každý týždeň nám telefonujú podvedení ľudia, ktorí riešia tento problém. Žiaľ, vozidlo si vopred neoverili, a až na dopravnom inšpektoráte im oznámili, že sa nedá prepísať na novú osobu,“ upozornil Knopp.

S peniazmi sa môžete rozlúčiť

Ak pri prepise ,,nového” auta zistíte, že má na seba uvalenú exekúciu a nie je možné ho na seba prihlásiť, máte problém. Peniaze, ktoré ste doň investovali, sú už takmer stratené. Advokát JUDr. Milan Ficker odporúča okamžite kontaktovať priamo exekútora. Pokiaľ je vozidlo blokované a predávajúci vás o tom neupovedomí, zákon vám dovoľuje odstúpiť za takýchto podmienok od kúpno-predajnej zmluvy. Preto radím písomne doporučeným listom odstúpiť od kúpnej zmluvy, čo zo zákona znamená, že kúpna zmluva sa ruší a predávajúci je povinný vám vrátiť kúpnu cenu,“ odporúča advokát.

Auto, na ktoré je uvalená exekúcia, nie je možné prepísať. Zdroj: pixabay.com

Ďalšou možnosťou, ako sa domáhať svojich peňazí, je požiadať predávajúceho, aby exekúciu vyplatil. Realita však odzrkadľuje pravý opak a získať svoje peniaze takýmto spôsobom je takmer nemožné. Veľakrát vlastníci, ktorí takéto vozidlá predávajú, majú na krku viacero exekúcií. Mali sme prípad, kedy mal jeden pán na seba a svoju živnosť až 24 exekúcií. V drvivej väčšine prípadov je vymáhanie peňazí od niekoho s exekúciou na krku úplne zbytočné,“ dodal predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp.

Mohlo by vás zaujímať: