Politika Zahraničné Top

Ďalší Trumpov problém. Rusom vraj odovzdal tajné informácie

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump počas nedávneho stretnutia s ruskými predstaviteľmi v Bielom dome údajne odhalil vysoko utajované informácie týkajúce sa militantov tzv. Islamského štátu (IS). Informoval o tom v pondelok denník The Washington Post.

Trump podľa zmieneného média mal minulý týždeň v stredu na schôdzke s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a ruským veľvyslancom v USA Sergejom Kysľakom hovoriť o teroristickej hrozbe IS vzťahujúcej sa na použitie laptopov na palubách lietadiel, uvádza agentúra AP.

Ide vraj o falošné správy

Traja ďalší americkí činitelia, ktorí sa na stretnutí zúčastnili, však tvrdia, že ide o falošné správy a žiadne tajné zdroje ani metódy neboli predmetom rozhovoru. „Bol som tam prítomný, k ničomu nedošlo,” vyhlásil pre novinárov Herbert McMaster, prezidentský poradca pre národnú bezpečnosť.

Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson a McMasterova námestníčka pre stratégiu Dina Powellová si na stretnutie spomínajú rovnako. Podľa Tillersona hovoril Trump s ruskými diplomatmi o širokej škále záležitostí vrátane protiteroristických hrozieb a opatrení, ale nie o vojenských operáciách.

Informácie popreli aj Rusi

Anonymný zdroj informoval The Post, že údaje, ktoré Trump ďalej posunul svojim ruským hosťom v Oválnej pracovni, poskytol nemenovaný partner USA na základe dohody o výmene tajných informácií. Malo ísť pritom o také citlivé dáta, že detaily Washington nevydal ani svojim spojencom a prístup k nim bol prísne obmedzený aj v rámci americkej vlády.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes tieto informácie poprelo, ako uviedla agentúra AP. Hovorkyňa ministerstva Maria Zacharovová na Facebooku uviedla, že ide o „ďalšie falošné” správy.

Foto: SITA