Regióny Žiar nad Hronom Top

Ďalší ÚTOK MEDVEĎA na človeka! Pastiera oviec zachraňovali jeho psy

ZDROJ: fb starosta obce Nevoľné

NEVOĽNÉ – Je tu ďalší zaznamenaný útok medveďa hnedého na človeka. V obci Nevoľné, v okrese žiar nad Hronom napadol pastiera oviec.

 

Útok sa stal nad veľkým seníkom na farme nad obcou. “Napadnutý pastier oviec mal obrovské šťastie, že mal pri sebe pastierskych psov, ktorí ho ako tak ochránili. Preto Vás upozorňujem na ostražitosť, ak sa rozhodnete ísť do lesa,” povedal starosta obce Nevoľné, ktorý informoval o tejto skutočnosti aj predsedu poľovného združenia, odbor životného prostredia ako i zásahový tím pre medveďa hnedého.

Od začiatku roka zaevidovali na Slovensku už sedem útokov medveďa na človeka. Pričom prvý krát v histórii dokonca medveď zabíjal a ďalší skončili s rozhryzenými končatinami a dolámanými kosťami v nemoci. Medveď je ale u nás chránený, takže jeho neriadená likvidácia nie je možná. Ich lov je zakázaný a problémového medveďa môže usmrtiť len člen Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Poľovníci sa voči tomuto zákonu vo veľkom ohradzujú a podľa slov šéfa Zásahového tímu Michala Haringa často zveličujú počty jedincov v danom území. “Poľovníci populáciu medveďov nadhodnocujú. Uvediem príklad, že keď prejde jeden medveď troma poľovníckymi revírmi, zrazu sú z toho tri jedince,” priznáva Haring. “Nemyslím si, že populácia medveďov je premnožená. V skutočnosti to nikto nemôže skonštatovať, pretože nikto nevie koľko sa na Slovensku nachádza medveďov. Posledné štatistiky boli robené v roku 2014,” dodal Haring.

JEDEN ZASTRELENÝ, DRUHÝ ZREJME OTRÁVENÝ Za 24 hodín našli dva mŕtve medvede

 

ZDROJ: fb starosta obce Nevoľné

Pritom je zaujímavé, že pre medveďa nie je ľudské mäso nejakým lákadlom. Človeka nechce zabiť a zožrať, nie je to žiaden polárny medveď alebo medveď grizly. Odborník na medvede po dlhoročných skúsenostiach hovorí, že najhorší je moment prekvapenia. “Medveď útočí iba  vtedy, keď prekročíte jeho komfortnú zónu. Najviac útočia medvedice s mláďatami. Treba si však uvedomiť, že my pre medveďa nie sme korisť, tie útoky sú iba defenzívne. Medveď zaútočí a keď si uvedomí, že nie sme žiadna hrozba, nechá nás a utečie. Keby útočil medveď po každé, čo stretne človeka, mali by ste tu tých útokov oveľa viac,” skonštatoval Haring. Kto je teda najviac ohrozenou skupinou? “Najviac útokov sme zaznamenali najmä na poľovníkov. Často totiž pri poľovaní na inú zver prekročia tzv. komfortnú zónu medveďa. Táto zóna je podľa mojich doterajších zistení zrejme 12 metrov.”

MEDVEĎ ZAÚTOČIL na muža na Orave: Jeho brat opísal okamihy hrôzy

 

Galéria
V okolí Bratislavy videli viac ako sto kilogramového medveďa. Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk
ZDROJ: fb starosta obce Nevoľné
Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk
navigate_before
navigate_next

Stanovisko šéfa zásahového tímu

Šéf zásahovej jednotky pre medveďa hnedého, Michal Haring má na situáciu opačný názor ako starosta. “Bola to iba konfliktná situácia alebo incident, útokom by som to určite nenazval,” prízvukuje Haring vzhľadom na to, že neprišlo k blízkemu stretu medveďa s človekom. Ďalej objasnil, že o útoku sa dá hovoriť iba vtedy, keď končí zraneniami. “Tento človek nie je zranený, keď tak spadol a má nejakú odreninu, ale útok to nebol.” Pre Zoznam.sk odborník na medvede priblížil, že medveďa ihneď odplašili pastierovi psi a v skutočnosti sa nedostal do tesnej blízkosti s človekom.