Spoločnosť Zahraničné

Ďalšia rana pre Harryho a Meghan. Prídu o ochranu zo strany kanadských úradov

Harry a Meghan prídu o ochranu zo strany kanadských úradov. Zdroj: SITA / AP

OTTAWA – Kanada prestane poskytovať bezpečnostnú podporu Harrymu a Meghan po tom, ako odstúpia od väčšiny svojich povinností vyplývajúcich z ich postavenia v britskej kráľovskej rodine. Vojvoda a vojvodkyňa tak hodlajú urobiť v apríli.

 

“Ochrana sa ukončí v nasledujúcich týždňoch v súlade so zmenou ich postavenia,” vyhlásila hovorkyňa kanadského ministerstva verejnej bezpečnosti Mary-Liz Powerová, ktorú v piatok citovala spravodajská stanica Sky News.

Britský pár predtým uviedol, že sa po presťahovaní do Kanady vzdá subvencií z verejných zdrojov a stane sa finančne nezávislým. Kanadská polícia poskytuje Harrymu, Meghan a ich niekoľkomesačnému synovi Archiemu bezpečnostnú podporu od novembra minulého roka.

Powerová dodala, že Harry a Meghan boli ako vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu považovaní za “medzinárodne chránené osoby” oprávnené na bezpečnostné opatrenia na základe medzinárodnej zmluvy. Ochranu pre nich požadovala aj britská Metropolitná polícia.

Všeobecne sa očakáva, že pár bude tráviť väčšinu času v Kanade, medzitým si však bude udržiavať i bydlisko neďaleko Windsorského hradu v Anglicku.

Pár si v Kanade prenajíma sídlo na Vancouverovom ostrove v provincii Britská Kolumbia. Zatiaľ čo ich v krajine privítali, kanadská verejnosť vyjadrila nevôľu v súvislosti s používaním peňazí daňových poplatníkov na ich bezpečnosť.

Harry a Meghan v januári šokovali Britov, keď oznámili, že sa hodlajú vzdať svojich kráľovských povinností a viesť pokojnejší život mimo pozornosti médií. Pár tiež upustil od plánov na používanie značky “Sussex Royal” po odstúpení z pozície vysokopostavených členov britskej kráľovskej rodiny.

V dôsledku svojho rozhodnutia Harry a Meghan už nedisponujú titulom “kráľovská výsosť”. Harrymu, ktorý je šiestym v poradí nástupníctva na britský trón, zostal titul princ a pár si ponechal tituly vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu.