Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Ďalšia rana pre Smer-SD. Prišli o väčšinu regiónov, aj v ich baštách bol Matovič druhý

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič je víťazom volieb. Čo je však dôležitejšie a zároveň dosť prekvapivé, podarilo sa mu presvedčiť ľudí naprieč regiónmi. Zatiaľ čo v posledných voľbách v drvivej väčšine okresov vyhral Smer, teraz im zostali len tie najväčšie bašty. Dokonca aj v tých je Matovič druhý. Líder OĽaNO oslovil ľudí v Bratislave, ale aj na Orave či v časti východného Slovenska. Pre Smer-SD to znamená ďalšiu facku, dlhé roky si totiž najmä v regónoch držali jednoznačnú prevahu. 

 

 

Podľa Štatistického úradu OĽaNO zvíťazilo v 50 z celkového počtu 79 okresov. Strana Smer-SD nasleduje až za nimi. Dominovala v 25 okresoch. Maďarská komunitná spolupatričnosť zvíťazila v troch okresoch a koalícia PS/Spolu dominovala v jednom okrese. Okrem toho získala najviac hlasov aj medzi Slovákmi v zahraničí, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. Ani MKS ani PS/SPOLU sa však do parlamentu neprebojovali.

Výsledky v okresoch v roku 2016. Zdroj: Štatistický úrad SR

Počas volieb 2016 v Bratislave jednoznačne vyhrala Sloboda a solidarita. Hlavné mesto tento rok strana neubránila, s výnimkou Starého mesta tu dominoval Matovič. Rovnako tiež prišli o víťazstvo medzi ľuďmi zo zahraničia, medzi ktorými jednoznačne vyhralo PS/SPOLU.

Okres Dunajská Streda a Komárno už tradične patrili maďarskej strane. V roku 2016 tu vyhrala SMK, tento rok MKS. Maďarská komunitná spolupatričnosť vyhrala aj v okrese Rimavská Sobota.

Smeru zostali už len ich najväčšie bašty tejto. Prekvapivé však je, že aj tu sa veľmi darilo Matovičovmu hnutiu. Podarilo sa im dokonca predbehnúť kotlebovcov, u ktorých sa predpokladala napríklad na Kysuciach výraznejšia podpora. Aj podpora Smeru-SD v týchto regiónoch klesla rádovo o tisíce ľudí. Napríklad v Čadci v roku 2016 získali viac ako 19-tisíc hlasov, OĽaNO len 2 800. Tento rok tam Smeru odovzdalo hlas len niečo cez 14-tisíc ľudí a OĽaNO podporilo viac ako 8-tisíc ľudí. Rovnaký jav môžeme pozorovať aj v ďalších baštách Smeru, kde bol Matovič zhodne na druhom mieste. V okrese Sobrance ho od víťazstva delilo len niečo málo cez sto hlasov.

 

 

 

 

 

Zdroj: Štatistický úrad

OĽaNO si získalo podporu aj na východe. V Košiciach dokonca získali lepšie výsledky, ako bol celoslovenský priemer hnutia. Matovič jednoznačne vyhral aj v rodnej Trnave či na Záhorí.

Samostatnou kapitolou je Orava. V tomto regióne ľudia dlhodobo podporujú kresťanské strany. V tomto zrejme Matovičovi pomohla Kresťanská únia, ktorá oslovovala práve konzervatívneho voliča. Na tieto končiny sa pritom spoliehalo KDH, ktoré sa však do parlamentu opäť nedostalo.

Úplne najúspešnejším okresom pre víťazné hnutie OĽaNO sa po sčítaní všetkých zápisníc stala Skalica, kde získali 38,69 % platných hlasov. Druhý Smer-SD zase získal najlepší výsledok v Medzilaborciach. Podporilo ich tam 34,23 % voličov. Hnutiu Sme rodina sa najviac darilo v Žiari nad Hronom, kde získalo 11,88 % hlasov a Ľudová strana Naše Slovensko si najviac hlasov, 17,04 %, odnáša z okresu Krupina. V baštách Smeru sa darilo aj hnutiu Sme rodina, s ĽSNS si striedajú tretiu priečku po Smere a OĽaNO.

Liberáli zo strany Sloboda a Solidarita zaznamenali najlepší výsledok v bratislavskom prvom okrese, a to 15,03 %, kým strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí si najlepší výsledok odniesla rovnako z okresu Bratislava I, a to takmer 12,7 %. V tomto bratislavskom okrese však vôbec najviac hlasov, vyše 23,6 %, získala koalícia PS/Spolu, ktorá však napokon zostala tesne pred bránami parlamentu.

Pri pohľade na výsledky podľa samosprávnych krajov je povolebná mapa jednofarebná. Vo všetkých totiž dominovalo hnutie OĽaNO, keď v každom v ôsmich krajov získalo viac ako 21 % hlasov. Najviac v Trnavskom kraji, a to 28,07 %, najmenej v Banskobystrickom so ziskom 21,69 % hlasov.

Mohlo by vás zaujímať: