Domáce Šport Top

Ďalšia šialená etapa na Critérium du Dauphiné. Sagan nevládal, opäť exceloval Roglič

Cyklistické preteky Critérium du Dauphiné sú generálkou Petra Sagana na Tour de France. Zdroj: Facebook

BRATISLAVA – Vedelo sa, že generálka na Tour de France – Critérium du Dauphiné – bude prešpikovaná tým najlepším, čo je momentálne na scéne. Z top elity chýba iba holandský supertalent Remco Evenopoel. Predpokladalo sa, že to budú extrémne vyrovnané, takticky dokonale zvládnuté preteky, so špičkovými individuálnymi výkonmi. No po dvoch etapách to vyzerá, že výrazne navrch pred konkurenciou je tím Jumbo – Visma.

 

Tak ako roky dominoval pelotónu Ineos, predtým SKY, tak teraz sú to Holanďania. Primož Roglič a Wout van Aert s veľkým prehľadom ovládli prvé dve horské martýria a zbytok cyklistického sveta postavili do pozoru. Nielen že dokázali kontrolovať vývoj situácia na ceste počas každej etapy, ale v závere precízne zvládli taktiku aj pozíciu svojich lídrov. Majú preto dva etapové triumfy a k tomu žltý dres lídra pretekov aj zelený v bodovacej súťaži. Jeden patrí Rogličovi, druhý van Aertovi. Najlepším vrchárom je Michael Schär a Egan Bernal sa musel uskromniť “iba” s bielym dresom pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

Jednotkou tímu je pre niekoho prekvapujúco Slovinec Roglič a nie Wout van Aert, ktorý deklasoval všetkých na pretekoch Miláno – San Remo, žiaril na Strade – Bianche alebo Miláno – Turín. Roglič má v tejto sezóne excelentnú formu aj bilanciu. Bol na siedmych pretekoch a štyrikrát bol prvý, dvakrát druhý a raz deviaty. Critérium du Dauphiné má byť jeho medzistanica pred Tour de France, kde bude zrejme jednotkou pre stávkové kancelárie a bookmakerov, odborníkov aj fanúšikov cyklistiky. Tretia etapa, ktorá mala rovnako náročný itinerár, ako dve predchádzajúce, mala všetko iba zdupľovať a potvrdiť. Na 157 kilometri trati s Corencu do Saint Marin de Belleville boli síce iba dve horské prémie, no obe stúpania by ste zrejme radšej chceli absolvovať autom, ako na bicykli.

Najprv sa jazdci museli vyštverať na legendárny Col de la Madelaine s dĺžkou 17 kilometrov a priemerným sklonom 8,3 percenta vo výške 2 000 metrov nad morom. Po šialenom 35-kilometrovom zjazde následne prichádza na rad “bonbónik dňa”. Záverečný kopec Saint Martin de Belleville. 15 kilometrov a priemer 6 percent k tomu. Porcia pre elitných vrchárov a možnosť na únik, na ktorý sa pred rýchlostnou prémiou na 43. kilometri vydalo deväť cyklistov. Najlepšie na tom bol z odvážlivcov Davide Formolo so stratou takmer 5 minút na Rogliča. No v mini skupine bol aj hlavný domestik Petra Sagana Daniel Oss. Aby to adepti na triumf v tretej etape mali ešte zložitejšie, tak pelotón letel po rovine päťdesiatkou. Šialené tempo, ktoré malo vyžmýkať z Rogliča a spol. energiu.

Pod mystický kopec Col de la Madelaine sa pelotón dostal so stratou necelých štyroch minút na odvážlivcov vpredu. Dalo sa predpokladať, že celý balík sa začne postupne trhať na malé skupiny. Cyklisti mohli iba dúfať, že počasie sa prudko nezmení tak, ako počas druhej etapy, kedy ich v závere zachytila búrka a krupobitie. Ľadovec o veľkosti golfových loptičiek vtedy premenil horské stúpanie na zimné peklo. Jazdci museli šliapať ako o dušu, aby sa mali kde schovať. Na autobusovej zastávke, v obytných prívesoch fanúšikov… Tony Martin dokonca jazdil s nafukovačkou na chrbte aby sa ochránil pred krúpami.

Stúpanie na Col de la Madelaine odpáralo z pelotónu Petra Sagana, ktorý nemal nohy na ich rýchle tempo a začal výrazne zaostávať. Ešte horšie bol na tom Írsky cyklista Dan Martin z tímu Israel Start-Up, ktorý musel po páde odstúpiť z pretekov. Zlomil si krížovú kosť v panve a ohrozená je tak aj jeho účasť na Tour de France. “Je škoda, že som spadol, cítil som sa vo vynikajúcej forme. Nemám odreniny, ale narazil som plnou silou na chrbát. Verím, že stihnem Tour de France, v minulosti som sa dokázal rýchlo zotaviť,” povedal 33-ročný Martin. Pôvodne 9-členný únik sa postupne rozpadol na elementárne častice. Vpredu bol Davide Formolo, za ním s odstupom Pierre Latour, ešte ďalej  Bob Jungels a Soren Kragh Andersen. Až potom hlavné pole so stratou tri a pol minúty.

Po extrémnom 35-kilometrovom zjazde čakala na cyklistov záverečná porcia 15 kilometrov, kde už išlo do tuhého. Začali sa taktické manévre o etapový triumf aj rozdelenie jednotlivých dresov. To, že by niekto vyzliekol žltého Rogliča bolo síce teoreticky možné, ale reálna šanca bola minimálna. Jumbo malo totiž vpredu šesticu jazdcov, diktovalo tempo, kontrolovalo konkurenciu, určovalo réžiu tretej etapy. Formolo mal stále k dobru viac ako tri minúty, čo by pri určitom taktizovaní mohlo stačiť, no sám nie je elitným vrchárom, takže jeho šance klesali každým kilometrom. Najmä po brutálnom úvode, kde malo stúpanie takmer 10 percent.

Balík sa postupne scvrkával, na posledných 8 kilometroch v ňom ostalo už iba 25 jazdcov. Vypadli aj také mená ako Alejandro Valverde, Sergio Hiquita ale aj Wout van Aert, ktorý si opäť odpracoval svoje pre Rogliča. Slovinec mal po ruke stále aj Steven Kruijswijka, Toma Dumoulina a Seppa Kussa. Jeho veľký rival Egan Bernal zasa dvoch tímových kolegov Gerainta Thomasa a Pavla Sivakova. V ústraní sa držal Thibaut Pinot a čakal na svoju šancu. Formolo mal ešte 2,5 kilometra pred cieľom k dobru jeden a pol minúty a bol blízko veľkému triumfu. Vydrží mu to? Formolo to napokon dokázal a vyhral tvrdú tretiu etapu Critérium du Dauphiné. Odmenou mu bol aj dres pre najlepšieho vrchára.

Primož Roglič odolal útoku Bernala a spol. a ostal v žltom drese lídra pretekov. Peter Sagan ostal ďaleko vzadu a dobrou správou bolo aspoň to, že do cieľa prišiel v časovom limite. Skončil na 141.mieste so stratou 29 minút a 23 sekúnd. Opäť stratil aj Bernal a jeho kolegovia z Ineosu. Naopak vo forme je Pinaut a Saganov “parťák” Emanuel Buchmann. V etape štvrtý a celkovo tretí. V sobotu je na programe ďalšia heroická etapa s cieľom v lyžiarskom stredisku Megéve, kde to opäť budú galeje v kopcoch.

3. etapa Critérium du Dauphiné (Corenc – Saint Martin de Belleville, 157 km)

1. Davide Formolo (Tal./SAE Team Emirates) 4:06:56 h., 2. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ), 4. Emanuel Buchmann (Nem./Bora-hansgrohe), 5. Daniel Martinez (Kol./EF Pro Cycling), 6. Mikel Landa Meana (Šp./Bahrain McLaren), 7. Guillaume Martin (Fr./Cofidis), 8. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) všetci +33 s, 9. Pavel Sivakov (Rus./Team Ineos), 10. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana Pro Team) obaja +39, … 141. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) +29:23 min.

Celkové poradie: (3 z 5 etáp): 1. Roglič 13:14:35, 2. Pinot +14 s, 3. Buchmann +20, 4. Martin +24, 5. Meana, 6. Martinez obaja +26, … 124. SAGAN +1:01:10 h

Mohlo by vás zaujímať