Domáce Kauzy Top

Ďalšia špina z Kočnerovho mobilu: Jankovská mala pomáhať mafii, svedka chcela dostať za mreže

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Každým dňom sa na svetlo sveta dostáva viac špiny z mobilu Mariana Kočnera. Cez aplikáciu Threema si písal s mnohými známymi i menej známymi ľuďmi. Preberali dôležité veci, napríklad ovplyvňovanie a kupovanie si verejných činiteľov. Najnovšie sa opäť hovorí o správach, ktoré si mal vymeniť s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Tentokrát sa týkajú kauzy, kde figuruje aj mafia. 

 

Na komunikáciu upozornil Denník N.

Správy majú údajne dokazovať, že sa Jankovská s pomocou Kočnera snažila diskreditovať trenčianskeho podnikateľa Ondreja Janíčka. Ten ju v minulosti verejne obvinil, že ho za úplatok tri milióny korún (100 000 eur) poslala do väzby a pripravila o reštauráciu Fatima v Trenčíne. Janíček a jeho spoločník získali Fatimu v dražbe, o reštauráciu mal záujem aj Peter Čongrády, niekdajší boss podsvetia. Do reštaurácie len krátko po otvorení nabehli policajti a oboch podnikateľov obvinili z vydierania. Skončili dokonca vo väzbe. V tom čase sudkyňa Monika Jankovská o tomto prípade rozhodovala a Janíčka spolu s obchodným partnerom odsúdila. V tom čase mafia tlačila na Janíčkovu rodinu a za jeho slobodu žiadali reštauráciu. Tú sa im aj podarilo získať.

O kauze sa opäť začalo hovoriť krátko po páde vlády Roberta Fica. Médiá dostali dve videá, kde dvaja muži tvrdili, že Jankovská vzala za rozhodnutie v kauze Fatima úplatok od čongrádyovcov. Prvým mužom bol Janíček a druhým bol niekdajší Čongrádyho človek -Michal Vida.

Pred súdom dnes stojí Janíček

Dnes je kauza pred súdom. Nerozhoduje sa však o tom, či sa Jankovská nechala uplatiť. Bývalá štátna tajomníčka totiž žaluje Janíčka za ohováranie.

Marian Kočner mal v mobile množstvo špiny.  Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Pojednávanie prebiehalo aj včera. Janíčka zastupuje Daniel Lipšic, ktorý v pondelok požiadal, aby sudca ako dôkaz pripustil komunikáciu z Threemy. Tá má dokazovať ovplyvňovanie svedka Vidu, ktorý nečakane zmenil výpoveď.

Čo si písali?

Jankovská sa Kočnerovi mala sťažovať už v deň, kedy začali médiá o videách písať. “Toto je sen. Na Youtube Denníkom N zavesené dve videá, kde ma dvaja zločinci obviňujú z korupcie. Je toto normálne???????,” písala Jankovská. Podľa Threemy sa jej na kauzu pýtal minister spravodlivosti Gábor Gál, ale aj exminister vnútra Tomáš Drucker.

Krátko na to prišiel Michal Vida na políciu a tvrdil, že ho video donútil nahrať Janíček. Ospravedlnil sa Jankovskej a prestal komunikovať s médiami.

Jankovská sa mala s Kočnerom radiť o tom, čo má Vida verejne povedať. “Povie tri nacvičené vety. Janíček klame. Vydieral ma a donútil ma natočiť video. Neposlal som Markíze ani inde žiadne svoje vyjadrenie. Ospravedlňujem sa pani Jankovskej,” mala písať. V tomto duchu Vida vypovedal.

“Policajti sú v robote”

Jankovská chcela Janíčka za jeho vystúpenia pred médiami dostať za mreže. “Policajti sú v robote. Všetko majú pripravené na zajtra skoro ráno!!! A k…a prokurátorská nechce dať súhlas!!!! Mňa naozaj j…e,” mala písať Kočnerovi. Muža nakoniec aj skutočne zadržali.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Či sudca pripustí komunikáciu z Threemy ešte nie je jasné. Prípad je odročený na december. Jankovskej sa podľa Threemy nepáčilo, že Janíčka zastupuje Lipšic. “Ten hajzel z neho urobí mega obeť!!! Ja to j….m K…a už sa mi fakt nič nepodarí?” pýtala sa Kočnera. Ten ju upokojoval, že všetko bude v poriadku.

Práve Threema pritom láme pod Jankovskou stoličky. Najskôr sa vzdala miesta štátnej tajomníčky a chcela byť sudkyňou. Minister spravodlivosti Gábor Gál sa rozhodol podať návrh na začatie disciplinárneho konania voči nej aj voči sudkyni Zuzane Maruniakovej, ktorá mala v prospech Kočnera rozhodovať za úplatok. Viac si môžete prečítať TU.